Diz Üşümesi

Soğuk günlerde ayak ve diz üşümesi şikayetine sık rastlanır. Vücutta kanın daha geç ulaştığı bölgeler olan ayak, diz ve burunda üşümenin görülmesi normal kabul edilir. Aşırı soğuk havalarda vücut hayati fonksiyonları faaliyete geçiren organların ısınmasına öncelik verir. Bu yüzden vücuttaki kan bu organlarda toplanır ve dolayısıyla el ve ayakların ısınması zaman alır.

Özellikle soğuk kış günlerinde ayak ve diz üşümesi şikayeti artış gösterir. Ancak ayakların ve dizlerin üşümesinin tek nedeni soğuk olmayabilir. Bir çok sorundan ötürü ayak ve diz üşümesi sorunu baş gösterebilmektedir. Sorunun altında yatan nedenin saptanması ve nedene yönelik tedavisi için bir an önce uzman doktora başvurmakta fayda vardır.

Diz Üşümesi Neden Olur?

Ayak üşümesinin altında yatan bir çok neden olabilir. Sorunun tedavisi nedene yönelik değişkenlik gösterdiğinden kesinlikle gözardı edilmemeli ve doktora danışılmalıdır.

Dolaşım Sistemi Bozukluğu 

Kan dolaşımının yeterli seviyede olması ayak üşümesi sorununun en bilindik nedenlerinden biridir. Ayak bölgesine yeterince kan gitmemesi halinde bu bölgede üşüme hissedilebilir. Kimi zaman aşırı hareketsizlik ve bütün gün masa başında oturmak kan dolaşım sistemini olumsuz etkileyebilmekte ve ayak üşümesine zemin hazırlayabilmektedir. Bunu önlemek adına gün içinde hareketli olmakta ve az da olsa yürüyüş yapmakta fayda vardır.

Kan dolaşım sistemi bozukluğu, kalp rahatsızlıkları ve kan pıhtılaşması gibi ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebileceğinden ihmal edilmemeli ve mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Kansızlık

Vücutta yeterli miktarda kırmızı kan hücresinin üretilememesi durumu kansızlık şeklinde açıklanır. Tıp dilinde “pernisiyöz anemi” şeklinde ifade edilen kansızlık, B12 vitamini eksikliğinde tetiklenir. Halsizlik, yorgunluk, nefes darlığı, baş ağrısı ve el-ayaklarda üşüme kansızlık sorununun belirtileri arasındadır. B12 vitamini eksikliğinden kaynaklı kansızlık durumunda, sinirler bundan olumsuz etkilenebilir ve üşümenin yanı sıra vücutta karıncalanma – uyuşma şikayetleri de baş gösterebilir.

Periferik Nöropati 

Sinirlerde hasar ve sinir sıkışması şeklinde tabir edilen periferik nöropati bir çok sebepten kaynaklı meydana gelebilmektedir. Daha çok diyabet hastalarında görülen rahatsızlık, havanın soğuk olmamasına rağmen el ve ayaklarda üşümeye neden olabilmektedir. Sinir hasarından ya da sinirle ilgili bir rahatsızlık olduğu düşünülüyorsa, hiç vakit kaybetmeden uzman doktora başvurmakta fayda vardır.

Diğer nedenler;

  • Psikolojik etkenler(stres, endişe)
  • Alkol
  • Sigara
  • Kullanılan bazı ilaçların etkisi
  • Hormon dengesizlikleri
  • Tiroid bezi rahatsızlıkları

Ayak ve diz üşümesi sorunu bir çok ciddi rahatsızlığın belirtisi ya da sonucu olarak görülebilmektedir. Problemin altında yatan nedenin bir an evvel saptanması ve tedaviye başlanması için uzman doktora başvurulması önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir