Diz Kapağında Kıkırdak Aşınması

Diz kapağı bölgesinde kıkırdak aşınması sorunu halk arasında kireçlenme olarak bilinir. Eklem kıkırdağının yapısında bozuklukların meydana gelmesi ve eklemin tüm fonksiyonlarını yerine getirememesi durumu aşınmayı işaret eder. Diz kapağında kıkırdak aşınması problemine sık rastlanır.

Dizde Kireçlenme(Kıkırdak Aşınması)

Diz kapağındaki eklemlerde oluşan aşınma, kişinin rahat hareket edememesine neden olur. Gün içinde işlerin yapılmasını engelleyicidir. Diz kapağında şiddetli ağrılar hissedilebilir. Kıkırdak aşınması kadınlarda, erkeklere göre daha fazla görülür. Yaşlılıkla beraber kemiklerin ve kıkırdakların zayıflaması, kıkırdak aşınmasına davetiye çıkarır. 50 yaş ve üzeri kişilerde daha fazla görülür.

Diz kapağındaki kıkırdak aşınmasının en bilindik belirtileri, şişlik ve şiddetli ağrılardır. Özellikle diz eğilirken, hareket ettirilirken ağrı daha fazla hissedilir. Rahatsızlığın ilerlemesi durumunda, gündelik işlerin yapılması giderek zorlaşır. Bununla birlikte ağrı da giderek artarak sinir bozucu bir hal alabilir. Çoğu zaman uykusuz gecelere neden olabilmektedir.

Diz Kapağında Kıkırdak Aşınması Tedavi

Kıkırdak aşınmasının belirtileri farkedildiği anda fizik tedavi uzmanına başvurulmasını öneriyoruz. Yapılacak tetkikler ve doğru tanıdan sonra tedaviye geçilir.

Kilo Verilmeli

Obezite sorunu olan kişilerde rahatsızlığın tedavisi oldukça zordur. Ayaklara ve diz bölgesine çok fazla ağırlık binmesi, iyileşme sürecini uzatır. Ayrıca aşırı kilo, kıkırdaktaki aşınmayı tetikler.

Kaplıca Ve Sıcak Uygulaması

Sıcak uygulaması, bir çok fizyolojik rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır. Diz kapağı bölgesindeki şişlik ve ağrının giderilebilmesi için kaplıca ve sıcak uygulaması yöntemleri denenebilir.

Hafif Egzersiz ve Yürüyüşler

Rahatsızlığın derecesine göre egzersiz programı değişkenlik gösterir. Eklemleri fazla zorlamadan gün içinde yapılabilecek hafif egzersiz ve yürüyüşler, kireçlenmeyi iyileştirici ve önleyici bir etkiye sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir