Diz Altındaki Ağrı

Vücudun en karmaşık ve en büyük eklemlerinden biri olan diz, gün içinde çok fazla kullanılır. Ayakların hareket ettirilmesiyle birlikte diz bölgesindeki eklemlerde de hareketlilik söz konusudur. Gün içerisinde çok sık ve fazla kullanıldığından incinme, yaralanma olasılığı oldukça fazladır. Dizde ve diz altındaki ağrının şiddeti, ağrının neden kaynaklandığına göre değişiklik gösterebilmektedir. Diz ağrılarıyla birlikte kızarıklık, şişlik, sertlik ve morarma gibi sorunlar da baş gösterebilmektedir. Ağrıyla birlikte görülen diğer şikayetler, ağrıya neden olan etkenle ilgilidir.

Diz Kapağı Altında Ağrı

Dizde hissedilen ağrı, diz kapağı altında ya da hemen diz kapağı bölgesinde olabilir. Daha çok dize alınan darbe ve hasardan ötürü kaynaklanan diz ağrısı, genellikle kısa sürelidir ve kendiliğinden geçer. Ancak kimi zaman travma etkenleri(kaza, darbe, hasar) dışında ciddi sağlık sorunlarından ötürü diz ağrısı sorunu meydana gelebilmektedir.

Diz Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Diz Kapağı Tendinit

Vücuttaki bir ya da birden daha fazla tendonun iltihaplanması, diz kapağı tendinit olarak bilinir. Kemik ve kasları birbirine bağlamakla görevli tendonların iltihaplanması sorununa sık rastlanabilmektedir. Özellikle koşucularda, bisikletçilerde yani sporla ilgilenen kişilerde, tendon iltihaplanması sorunu fazlaca görülebilmektedir. İltihaplanmanın en bilindik belirtilerinden biri diz ağrılarıdır.

Menisküs Yırtılması

Kaval kemiği ile uyluk kemiği arasında bulunan menisküs dokusu, dayanıklı ve lastiğe benzer bir kıkırdaktan oluşur. Dizlere fazlaca ağırlık verildiğinde, yapılan ani hareketler menisküs yırtığına neden olabilmektedir. Daha çok futbolcularda ve dizleri zorlayıcı sporlarla uğraşan kişilerde görülmektedir.

Eklem Kireçlenmesi

Osteoartrit olarak da bilinen eklem kireçlenmesi; seneler içinde eklemlerin aşınması, yıpranması ve fazla kullanılmasından ötürü meydana gelir. Kıkırdakların hasar alması ve zarar görmesi de eklem kireçlenmesi sorununu doğurabilmektedir. İltihaplı romatizmal hastalıklardan değildir. Kireçlenme sorunu daha çok yaşlılarda görülür.

Diz altı ağrısı- diz ağrısı rahatsızlığının tedavisi neden olan etkene göre değişiklik gösterir. Eğer dizinize yüklenmekte zorluk çekiyorsanız ve dizdeki ağrı hissiyatı geçmiyorsa, mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir