Dışkıda Köpük

Dışkıda kadınlarda özellikle adet döneminde kan pıhtılarına rastlanabilir. Bu korkulacak bir durum değildir. Dışkıdaki bu kan pıhtısını bazı hastalar et parçasına benzeterek telaş yapmaktadır fakat bu yanılsama genelde kan pıhtısından ötürü olur. Bu duruma sebep olan hastalıklar da vardır tabi ancak bunlar çok nadir görülür ve sıradan değildir. Bu nedenle doktor muayenesi en doğrusu olacaktır ama telaş yapmaya gerek yoktur.

  Dışkıda köpük ise farklı sebeplerden süregelir. Köpüklü bir dışkı ve bağırsaklardan ses gelmesi gibi durumlarda genelde iç organlardan kaynaklı bir durum söz konusudur. Bu mide-bağırsak sorunu olabilir. Kişinin fazla sağlıksız beslenmesi ile köpüklü bir dışkı olabileceği gibi bağırsaklarda oluşan bir enfeksiyonun belirtisi olarak dışkıda köpük görülebilir.

Bağırsak enfeksiyonlarında dışkı köpüklü gelebilir eğer kanla beraber ve mukuslu geliyorsa kesinlikle bu durum enfeksiyon kaynaklıdır. Fakat sadece kanlı ve köpüklü ise bu durum sağlıksız beslenme ve anüste zorlama ile kanamadan ötürü de olmuş olabilir. Kanamanın pek çok sebebi olabilir bu nedenle kanama ile beraber nasıl dışkının geldiği önemlidir. Mukus da varsa enfeksiyon kaynaklıdır.

Dışkıda Köpük Görülmesi

Dışkıda köpük görülmesi aşırı ishal ve mide bozulmasının etkisi ile de olabilir. Buna daha çok gazlı dışkı denir ve sebebi fazla gaz birikmesi ile ishalin bir arada olması sonucu dışkının bu şekilde gelmesidir. Dışkıda köpük yetişkinlerde ve bebeklerde genelde beslenmedeki dengesizlikten kaynaklı olarak görülür. Beslenmenin düzenlenmesi ile durum eski sağlıklı haline dönecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir