Dışkı Yaparken Acı Hissetme

Dışkılama sırasında makat bölgesinde acı, yanma ve ağrı sorunlarına sık rastlanır. Kimi zaman ağrıyla birlikte kanama da görülebilmektedir. Makattaki ağrı, acı hissiyatı ve kanama bir çok hastalığın işaretçisi olabilmektedir. Ancak daha çok hemoroid hastalığının habercisi olarak görülür. Halk arasında basur olarak bilinen hemoroid rahatsızlığı hem kadınlarda hem de erkeklerde meydana gelebilmektedir.

Basur(Hemoroid Rahatsızlığı)

Anüs bölgesinde şişmiş ve iltihaplı damar yumağı olarak bilinen basur(hemoroid) rahatsızlığı; makatta kaşıntı, acı ve kanama sorunlarına neden olabilmektedir. Rahatsızlıktan ötürü makatta ağrı hissedilir. Ağrı ise kişinin oturup kalkarken acı çekmesine ve tuvalet yaparken zorlanmasına neden olmaktadır. Hemoroid rahatsızlığı olan kişilerin en çok dert yandığı konu; büyük tuvalet yapılırken şişmiş damarların tahrip olması sebebiyle meydana gelen ağrı ve kanama sorunlarıdır. Rahatsızlık çoğu zaman tuvalet yapıldıktan sonra tuvalet kağıdıyla temizleme esnasında görülen kan ile farkedilmektedir.

Dışkı yaparken acı hissetme şikayetine de sebep olan basur rahatsızlığı bir çok sebepten kaynaklanabilmektedir.

Hemoroid(Basur) Neden Olur?

Büyük Tuvalet Esnasında Ikınmak, Zorlanmak 

Büyük tuvalet yapılırken kendini zorlama ve ıkınma gibi durumlarda makat bölgesindeki damarlara fazlaca kuvvet-basınç uygulanır. Damarlara uygulanan basınç ise basur rahatsızlığına sebebiyet verebilir. Dışkılama sırasında ıkınma ihtiyacı daha çok kabızlık rahatsızlığından kaynaklanır. Ikınma, basur gibi rahatsızlıklara sebebiyet verebileceğinden kabızlığın tedavi edilmesi faydalı olacaktır.

Aşırı Kilo(Obezite)

Vücut ağırlığının çok fazla olması makat bölgesindeki damarlara aşırı miktarda kuvvet binmesine neden olur. Damarlara uygulanan kuvvet ise basur rahatsızlığını tetikleyicidir. Hem sağlıklı bir yaşam hem de oluşabilecek basur rahatsızlığına tedbir amaçlı kilo vermekte fayda vardır.

Hamilelik 

Gebelik döneminde pelvik damarlardaki basıncın artması durumunda makat bölgesindeki damarlar da şişme görülebilir. Damardaki şişlik ise basur rahatsızlığına neden olur. Bu dönemde basur(hemoroid) rahatsızlığı genellikle gebeliğin 28. haftasında görülür ve doğumdan sonra sonlanır.

Uzun Süre Tuvalette Kalmak 

Uzunca süre hareketsiz ve oturur pozisyonda kalmak pek çok rahatsızlığı tetikleyici unsudur. Bu rahatsızlıkların başında hemoroid yani basur gelir. Bir çok kişide dışkı yapma esnasında, tuvalette dergi veya kitap okuma gibi alışkanlıklar görülür. Bu alışkanlıklar basur rahatsızlığına davetiye çıkarabilmektedir. Oluşabilecek basur rahatsızlığını önleme amaçlı; tuvalette uzun süre kalmamakta fayda vardır.

Dışkı yaparken acı hissetme problemi genellikle basur rahatsızlığından kaynaklansa da, bir çok ciddi rahatsızlığın habercisi olabilmektedir. Bu yüzden rahatsızlık kesinlikle ihmal edilmemeli ve en kısa zamanda uzman doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir