Dişim Apse Yaptı Yüzüm Şişti

Dişlerin ve diş etlerinin iyice zayıflama, deforme olması sonucunda diş apsesi sorunu baş gösterir. Özellikle dişlerin çürüme evresinde, geç müdahale edildiği takdirde dişte apse oluşur. Diş çürüklerinden ötürü oluşan apse, şiddetli ağrılara yol açar. Bu ağrılar uykusuz gecelere neden olur ve oldukça sinir bozucudur.

Çürümeye başlayan dişlerde görülen apse, kanal ve dolgu tedavisinden sonra da görülebilmektedir. Dolgunun düşmesinden ötürü diş apse yapar. Bu sebepten oluşan diş apsesi, genellikle ağrısızdır.

Diş Apsesi Neden Olur?

Diş apsesi, çürük ya da dolgulardan ötürü olabilir. Diş apsesine neden olan etkene göre ağrı olup olmayacağı değişkenlik gösterir.

Zararlı Besinler Tüketmek

Fazla miktarda şeker ve asit içeren gıdaların tüketilmesi, diş minelerine zarar verir. Diş mine duvalarının zarar görmesi ise dişte apseye neden olur.

Diş Çürükleri

Çürük dişler, diş apsesinin en bilindik nedenidir. Diş çürüklerine müdaha edilmediği sürece enfeksiyon yayılır ve dişte apse oluşur.

Dolgu ve Kanal Tedavisinin Yanlış Yapılması

Kanal tedavisinin düzgün yapılmaması diş apsesine neden olabilir. Ayrıca dolgu malzemesinin kalitesiz olması, dolgu yapılırken dişin temizlenmemesi gibi etkenlerde apsenin sebeplerinden bazılarıdır. Dolguda açıklık varsa, buraya yemek artıkları girerek enfeksiyon oluşabilir. Diş bölgesindeki enfeksiyon ise diş apsesinin meydana gelmesine neden olur.

Apse yapan dişte, şişlik ve ağrı oluşur. Bu şişlik yüz bölgesinde belirebilir. Apse tedavi edilmediği sürece bir çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden bir an önce diş doktoruna başvurulmalı ve tedaviye başlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir