Diş Törpületme Nedir?

Ağız boşluğu içerisinde alt ve üst çene bölgesinde yer alan dişler; konuşma ve çiğneme gibi mühim fonksiyonların gerçekleşmesini sağlarlar. Dişler, sindirim sisteminin başlangıcı olarak bilinir. Yenilen yiyeceklerin, besinlerin parçalanmasını sağlayarak sindirim sistemine yardımcı olur.

Diş Törpületme

Her insanda farklılık gösterebilen dişlerin yapısı, daha çok kalıtsal etkenlerle ilgilidir. Bozuk diş yapısının ve dişlerin estetik açısından görünümünün düzeltilebilmesi, iyileştirilebilmesi için çeşitli tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır. Dişlerin birbirinden orantısız olması, dişlerin birbirinden ayrık olması durumlarında diş törpüleme yöntemine başvurulabilmektedir.

Diğer adıyla aşındırma yöntemi olarak bilinen diş törpületme işlemi, genellikle darbe, hasar gibi travma etkenlerinden sonra uygulanmaktadır. Travma etkenlerinden ötürü ağız bölgesine alınan darbe ve hasarlar dişlerde kırıklara ve parçalara neden olabilmektedir. Dişlerdeki kırık ve parçaların iyileştirilebilmesi ve dişler arasındaki oranın ayarlanabilmesi için diş törpüleme tedavisi uygulanabilmektedir.

Dişlerin yapısındaki bozukluklar estetik bozukluğun yanı sıra yemek yeme ve konuşma gibi fonksiyonlarda zorluk çekilmesine sebebiyet verebilmektedir. Diş törpüleme sayesinde dişlerdeki milim bozukluklar, orantısızlıklar dahi uzmanlar tarafından düzeltilebilmektedir. Kısa süreli bir işlem olan diş törpületme yönteminin süresi, yapılacak işlemin büyüklüğüne ve dişlerde oluşmuş hasara göre değişiklik gösterebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir