Diş Etinde Sivilce Benzeri İltihap

Diş etinde iltihaplanma, apse sorununu doğurur. Diş apsesi kendisini ağrı ve iltihaplanmayla belli eder. Dişin apse yaptığı düşünülüyorsa, rahatsızlık ihmal edilmemeli ve bir an önce diş hekimine gidilmelidir. Apse, ilerledikçe daha kötüye gidebilir ve dişin çekilmesi gerekebilir. İrinli, ölü bakterilerden oluşan iltihaba apse denir.

Diş eti apsesi, daha çok ağız içi temizliğine önem verilmemesinden ve yemek artıklarından dolayı meydana gelir. Diş etinden sivilce benzeri iltihap, ilk önce ağrı ile farkedilir. Ayrıca ağızda kötü koku ve kötü bir tat oluşumuna neden olur.

Diş Apsesi Neden Olur?

Dişlerin Arasında Biriken Yemek Artıkları 

Dişler yeterince iyi temizlenmediğinde, diş ve diş eti bölgelerinde yemek artıkları birikir. Artıklar, diş eti ve çevresinde bakterilerin oluşumunu tetikler. Özellikle diş eti rahatsızlığı olan kişilerde bu süreç daha hızlı ilerler. Bakterilerin artması ise diş etinde iltihaplanmaya hatta apseye neden olabilmektedir. Bu yüzden her öğünden sonra diş temizliğine önem verilmeli ve dişler fırçalanmalıdır.

Diş Çürükleri 

Çürük dişlerin tedavi edilmemesi, ağız içinde bakterilerin türemesine ve artmasına neden olur. Dişlerde çoğalan bakteriler ise enfeksiyon ve iltihaplanmaya zemin hazırlar.

Diş Eti Hastalıkları 

Dişlerin ve diş etlerinin yeterince fırçalanmaması, diş eti rahatsızlıklarını doğurur. Diş eti rahatsızlıkları ise iltihaplanma ve apse gibi hastalıklara yol açabilmektedir. Bir an önce diş hekimine başvurulmalıdır.

Diş etinde sivilce benzeri iltihap, diş eti apsesini işaret ediyor olabilir. Apse ilerledikçe daha ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabileceğinden, ihmal edilmemeli ve bir an önce uzman doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir