Dilde Sivilce

Dilin üstünde ufak yumuşak şişlikler ve sivilceler meydana gelebilir. Dil üzerinde oluşan kırmızı-beyaz şişlik ve sivilceler genellikle ağrılır. Daha çok dil üstündeki tat tomurcuklarının tahriş olması sonucu meydana gelirler. Tat tomurcuklarının iltihaplanması durumunda dil üstünde beyaz-kırmızı şişlikler meydana gelir. Bu şişlikler sivilcelerden farklıdır.

Dilde Sivilce Neden Çıkar?

Yaralanma

Dilin yanlışlıkla ısırılması ve yenen sert yiyeceklerden ötürü dilin zedelenmesi dilde sivilce oluşumunu tetikleyicidir. Dil ısırılmasından sonra sık görülür.

Gıda Alerjisi

Alerjilerin nedenleri kişiden kişiye değişse de, sonuçları neredeyse aynıdır. Alerjen madde içeren besinlerin tüketilmesi bağışıklık sistemi gereği vücutta tepkiye yol açabilir. Bu tepki ise alerjik reaksiyon şeklinde görülür. Özellikle aşırı baharatlı ve tuzlu yiyeceklerin tüketilmesi dili tahriş ederek, sivilce oluşumuna neden olabilir.

Enfeksiyon Rahatsızlıkları

Grip ve diğer enfeksiyon rahatsızlıkları dil üzerinde sivilcelerin oluşmasına neden olabilmektedir. Enfeksiyon sorunu giderildiğinde dildeki sivilcelerin geçtiği görülür.

Hijyen Eksikliği

Dilin hijyenin iyi yapılmaması gözeneklerin kapanmasına ve sivilce oluşumuna neden olabilir. Özellikle diş fırçalarken dilin tahriş olmamasına dikkat edilmelidir.

Sigara İçmek

Sigara kullanan kişilerde dilde ağrılı şişlik ve sivilce sorununa sık rastlanır. Sigara içmek dili tahriş eder ve sivilce, şişlik oluşumuna zemin hazırlar.

Tedavisi

Ev ortamında uygulanabilecek bir takım yöntemlerle dildeki sivilce sorunu aşılabilir.

  • Aşırı tuzlu, baharatlı, acı ve sıcak yiyecek-içeceklerden uzak durulmalıdır
  • Diş temizliğiyle birlikte dil temizliğinin yapılması da gerekmektedir.
  • Doktor kontrolünde B12 vitamini takviyesi alınabilir
  • Dile soğuk su ile baskı yapılarak hissedilen ağrı bir nebze de olsa azaltılabilir.

Eğer uyguladığınız yöntemlere rağmen dilde sivilce ve ağrılı şişlik sorunu devam ediyorsa, mutlaka doktora başvurmanızı öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir