Dilde Kırmızı Noktalar

   Dilde Kırmızı Noktaların dil üzerindeki değerlendirilmesi genelde sabah saatlerinde değerlendirilmeli ve ağza bir yiyecek ya da içecek alınmadan bunun yapılması gerekir. Dil üzerinde yeşil renkli, siyah ya da kırmızı renkli lekelerin belirmesi, oluşması sıradan değildir. Fakat bu lekeler beyaz ise bu patolojik bir durum değildir. Herhangi bir rahatsızlık belirtisi de sayılmaz.

 Dilde Kırmızı Noktalar varsa ve bunun yanında ağız kokusu yer alıyorsa bu ciddi bir hastalık belirtisi olabilir. Dildeki bu anormal yeşil, siyah ya da kırmızı beneklerin varlığı patolojiktir, bakterilerin varlığından kaynaklıdır. En sağlıklı değerlendirme için sabahları dildeki lekelere ve ağız kokusuna bakmak gerekir. En kısa sürede de uzman doktora gitmek gerekir.

  Dilde Kırmızı Noktalar kimi zamanda dil üzerindeki kılcal damarların zarar görmesi ile oluşabilir. Kılcal damarların zarar görmesi ile olmaktadır. Kılcal damarların zarar görmesinde ve hasara uğramasında C vitamini eksikliğinin de etkisi vardır. Vitamin eksikliği ile ilgili de dilde kızarıklık ve beneklere rastlanabilir.

 Dilde Kırmızı Noktaların Tedavisi

  • Fazla sıcak yiyecek ve içecek tüketmemek
  • Vitamin eksiklikleri dil üzerinde lekelenmeler yapar. Bu nedenle C vitamini desteği almak faydalı olabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir