Dil Yarıkları

Dilde oluşan çatlaklar ve yarıklar çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir. Dilimiz en yoğun ve güçlü kas dokusuna sahip yapıdır. En güçlü kas olan dilde papillaların zedelenmesi ve çeşitli hastalıkların belirtisi olarak çatlaklar görülebilir. Kimi zaman çok sıcak ve çok soğuk besinler ya da sıvı alımının az olması çatlamalara neden olur. Bu durum aynı zamanda ağız kuruluğundan da kaynaklanabilir. Dil yarıkları düzenli olarak kişinin başına geliyor ise bu bir hastalık belirtisi olabilir en kısa sürede uzman doktora gitmek gerekir. Fakat arada alınan gıdalar ve su tüketiminin az olduğu zamanlarda görülmesi normaldir. Tıp dilinde buna  skrotal dil ya da dil fissürü adı verilir.

Dil Yarıkları Neden Olur?

  •  Kişinin anemi olduğunun belirtisi olarak görülebilir. Kansızlığın etkisi ile dil kaslarında zayıflama ve dışında dayanıksızlık oluşarak çatlamalar gözlenir.
  • Biotin eksikliği ve çeşitli vitaminlerin eksikliğinde de görülür ve bunun tedavisi için de kişinin beslenme programını değiştirmesi ve vitamin desteği alması gerekir. Vitamin kullanımına kendisini alıştırması ile kısa zamanda eski sağlığına kavuşacaktır.
  • Dil yarıklarının bir sebebi de dilde oluşan bir sert darbe ve kesici ile dilin yaralanmasıdır. Bu durumun tedavisi ise ancak doktor kontrolünde ve uygun ilaçların kullanımı ile gerçekleşecektir.
  • Genetik olarak bazı kişilerde yarıklar görülebilir ve bunun bir kısmı rahatsız edici iken bir kısmı da değildir ve tedavi gerekliliğine ancak doktor karar vermelidir.
  • Sjögren sendromu da çatlak ve yarıklara sebep olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir