Deride Kaşıntılı Kırmızı Lekeler

Deride meydana gelen kızarıklık ve kaşıntılar daha çok alerjik reaksiyonların sonucu olarak görülür. Tüketilen bir besinden ya da giyilen kıyafetten ötürü alerji meydana gelebilmektedir. Alerjiden kaynaklı kızarıklık ve kaşıntı rahatsızlığında alerjiye neden olan faktörlerden uzak durulması etkili olacaktır. Kızarıklığın bulunduğu bölge ve bu bölgede şişlik olup olmadığı gibi bulgularda rahatsızlığın nedeninin anlaşılabilmesi için oldukça önemlidir.

Kızarıklık ve kaşıntı sorununda deride pul pul dökülmelere sık rastlanır. Alerjik reaksiyonlar dışında cilt hastalıkları olarak bilinen sedef, mantar enfeksiyonu gibi rahatsızlıklar da kızarıklık ve kaşıntıya neden olabilmektedir.

Deride Kızarıklık ve Kaşıntı Nedenleri Nelerdir?

Alerjik Reaksiyonlar

Alerjik reaksiyonların nedenleri kişiden kişiye göre değişkenlik gösterse de sonuçları neredeyse aynıdır. Alınan gıdalardan ya da tercih edilen kıyafetten ötürü ciltte kızarıklık ve kaşıntı sorunu oluşabilmektedir. Alerjiden kaynaklı kızarıklık ve kaşıntılar kısa süre içinde herhangi bir tedavi gerektirmeden kendiliğinden geçerler. Bu sebepten oluşan kızarıklıkları önlemenin en etkili yolu; alerjiye neden olan dış faktörlerden uzak durmaktır.

Mantar Enfeksiyonu

Enfeksiyondan kaynaklı vücutta kızarıklık ve kaşıntı sorununa sık rastlanır. Özellikle mantar enfeksiyonu bu durumun en bilindik nedenleri arasındadır. Mantar enfeksiyonu ayak ve genital bölgede daha çok görülür. Bu bölgelerde oluşan ve türeyen mantarlar oluştuğu bölgede kızarıklık-kaşıntı sorunlarına yol açar. Enfeksiyonun ilerlemesi durumunda deride pul pul dökülmeler başlar.

Tedavisi

Mantar enfeksiyonundan kaynaklı kızarıklık ve kaşıntı sorununda genellikle merhem tedavisi uygulanır. Doktor tavsiyesi üstüne alınan kremler, kızarıklık ve kaşıntının kısa süre içinde geçmesini sağlar. Ayrıca mantarlı bölgenin temizliğine dikkat edilmeli ve özen gösterilmelidir.

Cilt Rahatsızlıkları

Cildin kuru olması deride kızarıklık ve kaşıntının en bilindik nedenleri arasındadır. Kuru cilde sahip olan kişilerde bu soruna daha fazla rastlanır. Cilt nemlendirici kremler kullanılarak, kızarıklık ve kaşıntıların geçmesi sağlanabilmektedir.

Cilt kuruluğu dışında derideki kızarıklık ve kaşıntı sorunu, cilt hastalıklarının belirtisi niteliğindedir. Özellikle sedef hastalığının en bilindik belirtilerinden biri derideki kızarıklık ve kaşıntı problemidir.

Deride kaşıntı ve kırmızı lekeler bir çok deri hastalığının ya da mantar enfeksiyonu rahatsızlığının nedeni olabilir. Bu yüzden uzun zamandır geçmeyen kızarıklık-kaşıntı sorunun da, derhal uzman bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir