Deride Kaşınma, Kabarma ve Kızarma

Cildin herhangi bir bölgesinde kaşıntı, kızarıklık sorunu baş gösterebilmektedir. Deride kaşınma, kabarma ve kızarma şikayeti daha çok alerjik reaksiyonların sonucu olarak görülmektedir. Alerjiye neden olan etken madde alerjen olarak ifade edilir. Alerjen madde kişiden kişiye değişiklik gösterse de sonuçları hemen hemen her kimsede aynıdır.

Kızarıklık ve kaşıntının altında yatan nedenin tam olarak saptanabilmesi için kızarıklığın şekli ve derinin pul pul olup olmadığı gibi bilgiler oldukça önemlidir. Alerji dışında çeşitli cilt hastalıkları ve mantar enfeksiyonları  gibi sorunlar da deride kaşıntı ve kabarma problemine yol açabilmektedir. Sorunun altında yatan nedenin bir an evvel tespiti ve tedavisi için mutlaka uzman doktora başvurulmalıdır.

Vücutta Kaşıntı, Kızarıklık ve Kabarma Neden Olur?

Alerjik Reaksiyon 

Deride meydana gelen kızarıklık ve kaşıntı, cildin alerjen maddeyle temasından kaynaklanabilmektedir. Evde kullanılan yoğun kimyasallı temizlik ürünleri, şampuan, sabun ya da tüketilen gıdalar alerjiye sebebiyet verebilmektedir. Alerjiden kaynaklı kızarıklık – kaşıntı sorunu genellikle kısa sürelidir ve kendiliğinden geçer. Eğer rahatsızlık uzun süredir devam ediyorsa, ihmal edilmemeli ve mutlaka uzman doktora gidilmelidir.

Mantar Enfeksiyonları 

Daha çok ayakta görülen ve ayak mantarı şeklinde ifade edilen mantar enfeksiyonu sorunu deride kızarıklık ve kaşıntı sorununa yol açabilmektedir. Sorun genellikle derinin etrafında kırmızı halkalar şeklinde kendini belli eder. Enfeksiyon ilerledikçe kaşıntı hissi artar ve deride pul pul olma durumu görülür. Mantar enfeksiyonu sorunu genellikle ayak ve el parmaklarında, saç derisinde ve genital bölgede görülür. Rahatsızlığın tedavisi için genellikle krem ve merhem yöntemleri uygulanır.

Cilt Hastalıkları 

Deride kızarıklık ve kaşıntı sorunu kimi zaman cildin aşırı kuru olmasından oluşabilmektedir. Cilt kuruluğundan kaynaklı kızarıklık ve kaşıntı sorunu nemlendiriciler sayesinde önlenebilir. Cilt kuruluğunun yanı sıra ciltteki kaşıntı ve kızarıklığın nedeni cilt hastalıkları olabilir. Sedef hastalığının belirtisi olarak ciltte kızarıklık ve kaşıntı problemi baş gösterebilmektedir.

Deride kızarıklık, kabarma ve kaşıntı sorunu cilt hastalıkları gibi ciddi sorunların belirtisi ya da sonucu olarak görülebilmektedir. Kızarıklığın teşhisi ve tedavisi için alanında uzman doktora başvurmakta fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir