Deri Üzerinde Sivilce Benzeri Kabarıklıklar

Deri üzerinde sivilceye benzeyen kabarıklıklar ve kızarıklıklar olabilir. Bunlar aslında sivilce değildir fakat sivilceye çok benzerdir. Sivilceden farklı olarak iltihaplı değillerdir. Bu kabarıklıklar genellikle zarar vermese de kişiye rahatsızlık verir. Hatta bazen yanma, ağrı ve kaşıntı yapabilir.
Deri üzerindeki bu kabarıklık ve kızarıklıkların nedeni ne olursa olsun hafife almamak gerekir. Halk arasında bu kabarıklık ve kızarıklıklara egzama denilip geçilse de birçok hastalığın belirtisi olabilirler.

Deri üzerindeki kabarıklıkların nedenleri

Zona
Ciltte çıktığı bölgede sivilce benzeri kabarıklıklar yapar. Ayrıca aynı bölgede hassaslaşma, yanma,, kaşıntı ve sızlama olur. Genellikle gövdede olsa da vücudun her bölgesinde görülebilir. Antiviral ilaçlar, ağrı kesiciler, kremler ve vitaminler ile tedavi edilir. Genellikle iyileşme görülür. Fakat yaşlılarda acı, kaşıntı ve uyuşukluk uzun sürebilir.

Kurdeşen
Çok sık karşılaşılan ciltte alerjik bir durumdur. Isırgan otunun yaptığı gibi ciltte kabarmalara neden olur. Kabarıklıkların yanında kaşıntı da olur. Herhangi bir bölgede oluşabilir. Dakikalar veya saatler içinde geçip tekrar çıkar. Bu şekilde aylarca devam edebilir. Yenilen gıdalar, kullanılan ilaçlar, solunum yoluyla geçen alerjenler ve enfeksiyonlar sonucunda kişide olabilir. Antihistaminik ve stereroid tedavisiyle iyileşme olur.

Rosacea hastalığı
Rosacea yani kırmızı yüz hastalığı, genelde yanak, çene, burun veya gözlerde kızarıklıklığa neden olur. Kızarıklık zamanla artabilir. Yüz, pembe-kırmızı bir hal alır ve damarlar gözükür. Kızarıklıkların yanında kabarıklıklar da oluşur. Bazı durumlarda deri kalınlaşmasıyla beraber iltihaplı sivilceler görülmeye başlanır. İlaç veya lazer tedavisi uygulanabilir. Genellikle yüzde kabarıklık, şişme ve kızarıklık ile kendini gösterir. Erişkin aknesi olarak da bilinir. Bazı durumlarda yüzün dışında sırt ve göğüste de görülebilir. Hastalık ilerledikçe küçük kılcal damarlar genişler ve üzerlerinde küçük küçük sivilce benzeri kabarıklıklar oluşur. Dermatoloji uzmanına başvurmak gerekir.

Sedef
Bulaşıcı olmayan bir deri hastalığıdır. Hasta, beyaz pullar ve kırmızı döküntüler ile kaplıdır. Genellikle baş derisinde, sırtta, dirseklerde ve dizde görülür. İyileşme sağlansa da tekrar oluşabilir. Nedeni tam olarak bilinmemektedir. Tedavisinde ilaçlar, kremler ve lazer tedavisi kullanılabilir. Fakat tüm bunlara rağmen kesin iyileşme sağlanmaz.

Egzama
Deride kızarıklık, kabarıklık, kuruluk veya sulanma, kaşıntı gibi belirtiler gösteren bir rahatsızlıktır. Stres, alerjenler, iklim değişikliği, tahriş edici maddeler ve tüketilen gıdalar gibi birçok nedenden ötürü olmuş olabilir. Vücudun her bölgesinde olabilir. Oral ilaçlar, kremler ve iğneler ile tedavi uygulanır.

Deride sivilce benzeri kabarıklıklar genellikle yukarıdaki hastalıklardan ötürü görülse de daha nadir olabilen bir nedeni de olabilir. Bu nedenle cildinizde bu tarz kızarıklıklar veya kabarıklıklar farkederseniz doktora ve dermatoloji uzmanına başvurmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir