Çömelemiyorum Ne Yapmalıyım?

Çömelmek aslında gün içinde de farketmeden yaptığımız, herkesin sıklıkla yaptığı bir eylemdir. Fakat bazen hastalıktan, hamilelik vb. gibi durumlardan veya daha birçok nedenden ötürü kişi çömelmek konusunda sıkıntı yaşayabilir. Haliyle böyle bir duruma karşılaşan bir kişi daha önce çömelebildiği için ”Çömelemiyorum ne yapmalıyım?” şeklinde soru sorar. Çömelememe sorunu çok çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir.

Çömelememe nedenleri

Ön çapraz bağların kopması: Kişi ağır bir şeyler taşırken, spor yaparken veya çok fazla ayağını zorladığında ön çapraz bağlarda yırtılma olabilir. Böyle bir durumda kişi belki çok hafif çıt düye ses duyabilir. Bazen de farkında o an farkında olmayabilir. Fakat bu durum olduktan sonra dizde şişme ve kızarma oluşmaya başlar. Özellikle çapraz bağlarınız koptuğundan bir gün sonra hareketleriniz kısıtlanır, hareket etmede güçlük çekersiniz, yürümeniz zorlaşır ve çömelme hareketini yapamazsınız. Bu durumda tek çare operasyondur.

Hamilelikten kaynaklı ödem oluşmuş olabilir. Bu durumda kadın çömelme hareketini yapamaz. Bunun dışında hareketlerinde çok fazla kısıtlanma yoktur. Ayrıca dizlerinde bir gerilme vardır. Bu durum ödemden kaynaklıdır. Neler yapılabilir?

*Doğal tuz kullanılabilir ve sebze ağırlıklı besinler tüketilebilir.
*Gebelik korsesi kullanılabilir.
*Bol bol dinlenilmelidir.
*Çok uzun süre oturmamak gerekir ve oturunca ayakları sarkıtmamak gerekir.

Diz burkulması: Kişide zorlamadan ötürü diz burkulması olmuş olabilir. Bu durumda dizde ağrı ve şişlik meydana gelir. Tedavi için ilaç kullanımı, bacağı sarma veya operasyon gerekebilir.

Nedeninin ne olduğunun araştırılması gereken bir durumdur çömelememe. Bu nedenle doktora başvurmak gerekir. Doktorunuzun tavsiye ettiği tedaviyi uygulayabilirsiniz. Geçmiş olsun. Bol sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir