Çocuklarda Kakayı Altına Yapma

Bebeklerde kaka problemiyle baş etmek çok da zor değildir. Bebekler için çeşitli cilt ve yaştakileri için bezler vardır. Bunlardan bebeğinizin cildine en uygun olanını deneyerek bulup kullanmaya başlayabilirsiniz. Peki bu süreç ne kadar devam eder ? Sağlıklı bir bebek ne zaman tuvaletini yapmayı öğrenir ?

 Bebek Kendi Tuvaletini Yapmayı Ne Zaman Öğrenir ?

 Çocuklarda Kakayı Altına Yapma ve tuvalet eğitiminin belli bir yaşı vardır. Bu yaşın belirlenmesinde de bebeğin kas gelişiminin, kendini ifade etme becerisinin gerekli olgunluğa gelmiş olması gerekir. Bu şartlar tamamlanmadan bebeğe tuvalet eğitimi vermeye başlarsanız sancılı ve zor bir dönem başlar. Bu nedenle çocuğun kas ve zihin , algı gelişimini biraz beklemeniz gerekir.

Çocuklarda tuvalet eğitimi üç yaşında başlamalı ve üç yaşın sonunda da bitmelidir. Bu yaş toplumsallaşma yaşıdır ve çocuklar için kreş yaşı olarak verilir. Fakat yine de çoğu çocuğun tuvalet eğitimi ancak dört yaşında oluşmaya başlar ve bu durum beş ya da altı yaşa kadar gider. Aslında altı yaş ve beş yaş bunun için çok geçtir ve bunlar tuvalet eğitimi sorunlu geçen çocuklarda görülür.

Tuvalet eğitimi dışında eğer çocuğunuzun yaşı ilerledi ve altı yaşın üzerinde bir yaşta ise, geceleri Çocuklarda Kakayı  Altına Yapma problemi varsa bu durum psikolojik olabilir. Çoğu çocukta korku sebebiyle ya da güvensizlikten ötürü geceleri altına kaçırma olabilir. Ancak bu nadiren kaka yapma olarak da görülebilir. Bu durumda öncelikle çocuk doktorunuza ve gerekirse çocuk psikiyatristine gidebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir