Çocuğumun Parmak Emmesi ve Her Şeyi Ağzına Sokması

Bebeklikten sonraki süreçte devam edebilen çocuktaki parmak emme hali; “çocuğumun parmak emmesi ve her şeyi ağzına sokması” şikayetini doğurabilmektedir. Çocuğun psikolojik durumuyla da ilgili olan parmak emme takıntısı ilk olarak diş çıkarma döneminde görülür. Bebeklik döneminde ilk diş çıkarma evresinde bebeğin sürekli parmak emdiği görülür. Parmak emme durumu bir alışkanlık olduğundan çocukluk döneminde devam edebilmektedir. Genellikle 4 yaşına kadar süren parmak emme alışkanlığı, çocuğun vazgeçmesiyle son bulur.

Çocukta Parmak Emme Alışkanlığı

Parmak emme, ilk olarak diş çıkarma evresinde görülmektedir. Daha sonraki dönemlerde devam edebilen parmak emme durumu çocukta alışkanlığa dönüşebilmektedir. Bu alışkanlık genellikle 4 yaşına kadar devam edebilmektedir. Bu yaştan sonra ise çocuk kendiliğinden alışkanlıktan vazgeçer ve parmak emme durumu sonlanmış olur.

Çocuğun parmak emme alışkanlığı kalıcı dişler çıkana kadar hala sonlanmadıysa, diş rahatsızlıklarına neden olabilmektedir. Parmak emme esnasında parmağın dişlere ve damağa uyguladığı basınç, dişlerde şekil bozukluğuna sebebiyet verebilmektedir. Dişlerde şekil bozukluğunun yanı sıra konuşma, alt ve üst çene kapama bozuklukları gibi sorunlara da davetiye çıkarabilmektedir.

Çocuklarda Parmak Emme  Nedenleri Nelerdir?

  • Bebeklik evresinde biberonun ya da memenin erken bırakılması parmak emme alışkanlığına yol açabilmektedir.
  • Duygusal açıdan zayıflık(duygusal yoksunluk)
  • Açlık hali
  • Uyku. Uyku esnasında parmak emme durumuna sık rastlanmaktadır.

Çocuklarda sıkça görülen parmak emme alışkanlığı, fizyolojik ve psikolojik açıdan olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir. Bu yüzden anne ve babaların kendi yaptırımlarının yanı sıra psikoloji alanında uzman bir doktora danışmalarında fayda vardır. Çocuğun alışkanlığı terketmesi için uygulanabilecek bilinçsiz davranışlar, çocuğun psikolojisi üzerinde daha olumsuz sorunlara yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir