Çocuğum Neden Kusuyor?

Yetişkinlerde sık görülen kusma durumuna, çocuklarda da rastlanır. Mide kasılmasıyla beraber mide içerisinde besinlerin ağızdan atılması durumu kusma olarak ifade edilir. Kusma problemi tek başına direkt rahatsızlık olmasa da çeşitli hastalıkların bulgusu, belirtisi olarak baş gösterebilmektedir. Bebeklik döneminden beri görülebilen kusmanın bir çok rahatsızlıkla bağlantısı olabilir.

Şeker metabolizmasında meydana gelen değişiklikler, çocuklarda sürekli olarak tekrarlayan kusma sorununa neden olabilmektedir. Bu tür kusma sorununu önlemek için öğünlerde yağ alımı azaltılmalı ve stres, endişe gibi yoğun duygulardan uzak durulmalıdır.

Çocukta Kusma Nedenleri Nelerdir?

Çocuklarda kusma problemi daha çok enfeksiyon rahatsızlıklarının sonucu ya da belirtisi olarak baş gösterir. Enfeksiyonel rahatsızlıkların hemen hemen hepsi, çocuklarda kusma problemine yol açabilmektedir. Kusma direkt olarak bir hastalık değildir. Kusma ile birlikte gözlenen diğer belirtiler, kusmanın altında yatan hastalığın tanısında oldukça etkilidir. Çocuklarda enfeksiyon dışında psikolojik etkenler de kusmaya neden olabilmektedir. Aşırı stres, sinir, endişe gibi duygular sorunu tetikleyicidir.

  • Aşırı stres ve sinir halleri çocuklarda kusmaya neden olabilir.
  • Üst solunum yolu enfeksiyonu ve başka enfeksiyonel rahatsızlıklar
  • Beslenme esnasında çok fazla hava yutulması
  • Çok fazla besin tüketmekten ötürü midenin aşırı miktarda dolmasından ötürü kusma durumu görülebilir.
  • İshal ve çeşitli sindirim rahatsızlıklarından kaynaklanabilir
  • Çeşitli sinir sistemi hastalıklarından dolayı görülebilir.(menenjit vs.)

Çocukta kusma probleminin altında yatan pek çok rahatsızlık olabilir. Çocuğum kusuyor şikayeti varsa bu durum ciddi rahatsızlıkların habercisi olabileceğinden, kesinlikle ihmal edilmemeli ve bir an önce uzman doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir