Çenemin Sol Altında Şişlik

Çenenin sol altında şişlik sorunu daha çok boyun bölgesinde meydana gelen şişlikler olarak bilinmektedir. Yetişkinlerde çene bölgesinin sol altında şişlik sorunu görülebildiği gibi çocuklarda da aynı sorun meydana gelebilmektedir. Çene altındaki şişliklerin nedeni daha çok üst solunum yolu enfeksiyonu olsa da, kimi zaman ciddi sağlık sorunlarından ötürü de çene altında şişlik problemi baş gösterebilmektedir.

Çene bölgesinin sol alt kısmında farkedilen şişlik, “çenemin sol altında şişlik” şikayetine sebebiyet verebilmektedir. Çene bölgesinin altında oluşan şişlik, kişinin paniğe ve endişeye kapılmasına neden olabilmektedir. Panik ve endişenin asıl sebebi akıllara kanser ihtimalinin gelmesidir. Ancak çene altındaki her şişlik, kanseri işaret etmez. Farklı bir çok nedenden çenenin sol altında şişlik problemi baş gösterebilmektedir.

Çene Altında Şişlik Neden Olur?

Enfeksiyon(Çeşitli mikrobik hastalıklar)

Vücut bağışıklık sistemi yapısı gereği bakteri ve virüslerle savaş halindedir. Ancak zaman zaman bakteri ve virüslerin aşırı oranda türemesi halinde enfeksiyon durumu görülebilmektedir. Vücudun herhangi bir bölgesinde oluşabilen enfeksiyon, çene ve boyun bölgesinde de meydana gelebilmektedir. Şişlik ve ağrı, enfeksiyonel rahatsızlıkların en bilindik belirtileridir. Enfeksiyon direkt olarak çenenin sol alt kısmında şişliğe neden olabileceği gibi diş, baş ve boyun gibi farklı bölgelere yerleşerek de  hastalık sonrası çene altında şişlik problemine yol açabilmektedir.

Tümör

Çenenin sol altında şişlik sorununun en hayati ve kritik nedeni tümördür. Çene veya boyun bölgesinde iyi ya da kötü huylu tümörler oluşabilmektedir. İyi huylu tümörlerde zaman içerisinde kötü huyluya dönüşebileceğinden, doktor kontrolü ve devamlı muayene şarttır. Kötü huylu tümörler daha hızlı büyür, iyi huylu tümörler ise daha geç büyümektedir. Çene bölgesinde tümör bazlı görülen şişlikler daha çok tükürük bezi tümörleri olarak meydana gelmektedir. Tükürük salgılamakla görevli tükürük bezlerinde oluşabilecek tümörler; çene yanında, çene altında ve çene bölgesinin ortasında şişlik problemine yol açabilmektedir.

Çene altında şişlik probleminin altında yatan neden enfeksiyon ise şişliklerin kısa zamanda geçmesi beklenir. Eğer şişlikler uzun süredir devam ediyorsa ve enfeksiyondan kaynaklandığı düşünülmüyorsa, bir an önce uzman bir doktora başvurulmalıdır. Şişlikler tümör gibi ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabileceğinden kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir