Çatlak Göğüsten Kan Emen Bebek

Emzirme dönemindeki bir çok kadının ortak sorunu meme başındaki çatlaklardır. Emzirme döneminde daha da belirginleşen göğüs ucu çatlakları bir çok yeni anne olmuş kadının kabusudur. Göğüste acı, ağrı ve hatta kanamaya neden olabilir. Emzirme dönemindeki çoğu anne sırf çatlaklar yüzünden emzirmeyi bırakabiliyor. Ancak bebeği emzirmeyi kesmek, bebeğin sağlığı açısından oldukça olumsuz bir davranıştır.

Emzirme Döneminde Göğüste Çatlak Oluşumu

Emzirme döneminin ilk başlarında göğüste acı hissedilmesi gayet doğaldır. Ancak bebek doğru emzirildiği sürece meme başı çatlağı ve kanamanın olmaması gerekir. Eğer bu sorunlarla karşılaşılıyorsa, bebek doğru emzirilmiyor demektedir.

Gebelik döneminden itibaren oluşabilecek göğüs çatlakları konusunda önlemler alınabilir. Hamilelik döneminde vücutta süt üretimi başlar. Meme dokusunun gelişmesiyle birlikte göğüsleri sıkmayan sütyenler tercih edilmelidir. Gebeliğin 7. ve 8. ayından sonra göğüs ucuna doktor kontrolü altında kremler uygulanabilmektedir. Çatlaklar gebelik döneminde oluşabildiği gibi daha çok emzirme döneminde meydana gelir. Bunun nedeni yanlış emzirme veya göğüste hijyen eksikliğidir.

Çatlaklardan dolayı kanayan göğüsten bebeğin emzirilmesi durumu farkedilmeden sık yapılabilmektedir. Bundan önce çatlak oluşumunu engelleyici önlemler almak daha etkilidir. Bu sırada bebeğin kan tükürdüğünü farkeden anneler paniğe ve endişeye kapılırlar. Bu durum bebek açısından ciddi sorunlara yol açabilir. Bu yüzden çatlaklar ihmal edilmemeli ve mutlaka doktora danışılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir