CA 125 Değerim Sürekli Yüksek Çıkıyor

      CA 125 Testi normalde bir kanser tarama testi olmamasına rağmen bazı doktorlar tarafından bilinçsizce bu amaçla kullanılmakta ve hastanın gereksiz yere yanlış bilgilendirilmesine ve korkmasına sebep olmaktadır. CA 125 testi ile yapılan ölçümlerde kadınlarda yumurtalık kanserinin ve kistinin varlığı hakkında yorum yapan doktor sayısı çok fazladır. Fakat bu doğru bir yol değildir. Meme ve rahim ya da yumurtalık kanseri olan kadınların yüzde yirmisinde ortak olarak görülen CA 125 Değerim Sürekli Yüksek Çıkıyor şikayeti nedeniyle bu değerin yüksek olması kanser belirtisidir gibi bir yanılgı oluşuyor. Elbette ki bu hastanın sebepsiz yere stres altına girmesine neden oluyor.  Bunun yerine kişinin uzman doktor kontrolünde ve kanser testleri yapılarak bilinçlendirilmesi gerekir. Hastanın CA 125 değerinin yüksek olduğu diğer durumlar ;

  • endometriozis durumu,
  • gebelikte ve sıradan adet döneminde,
  • fazla sigara kullanımı sonrası
  • Karaciğer sirosunun belirtisi,
  • Miyom oluşumu,
  • Yumurtalıklarda oluşan zararsız bir kist ya da iltihaplanma

gibi durumlar da  CA 125 Değerim Sürekli Yüksek Çıkıyor şikayetine sebep olabilir.

Bu değerin yüksek olması kimi zaman kanser belirtisi de olabilir. Fakat bu durumun kanser testleri ile kontrolleri yapılıp kesin tanı koyulmadan yorumlanmaması gerekir. Uzman bir doktor kontrolü ile neden yüksek olduğu ve eğer kanser belirtisi ise nasıl bir tedavi yolu izleneceği hakkında bilgi edinilmelidir.

Hastanın hemen telaşa kapılmaması ve asla doktor kontrolüne girmeden telaş yapmaması gerekir. Bu nedenle en kısa sürede doktorunuz ve eczacınıza danışınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir