Burundan İltihap Gelmesi

Soğuk havalarda ve çeşitli hastalıklarda burundan sarı akıntı-sıvı gelir. Daha çok nezle veya grip gibi rahatsızlıkların belirtisi olarak burunda akıntı sorunu baş gösterir. Ancak burundan gelen sarı akıntı genellikle sinüzitin habercisi niteliğindedir. Burun ve göz çevresindeki kemiklerde olan boşluklara sinüs adı verilir. Sinüs boşluklarının dolmasını sağlayan mukozanın iltihaplanmasına sinüzit denir. Sinüzit hastalığı genellikle akut olarak görülür. Üst solunum yolu enfeksiyonu sonucunda görülür. Akut sinüzit, solunum yolu enfeksiyonu rahatsızlığıdır denebilir.

Burundan Sıvı Gelmesi Nedenleri Nelerdir?

Nezle rahatsızlığını takiben oluşan sinüzitin en bilindik belirtisi burundan gelen sarı sıvıdır. Akan sıvının sinüzit dışında bir çok nedeni olabilir.

Menenjit Rahatsızlığı

Beyin bölgesine alınabilen darbe ve hasarlar burundan sarı sıvı akıntısına neden olabilmektedir. Çoğu zaman nezle ya da sinüzitten kaynaklandığı düşünülen sıvı, beyin omurilik sıvısı(bos) olarak görülmektedir. Beyin çevresini saran zarda iltihaplanma menenjit rahatsızlığını doğurur. Menenjit hastalığında erken müdahale oldukça önemlidir.

Sinüzit

Burundan gelen sıvının nedeni çoğu zaman sinüzit hastalığıdır. Üst solunum yolu enfeksiyonunu takiben meydana gelen akıntıyla birlikte bir çok sinüzit belirtisi de görülebilmektedir. Burun tıkanıklığı, öksürük ve geniz akıntısı sinüzitin belirtileri arasındadır. Mutlaka doktora başvurulmalı ve gerekli muayeneler bir an önce yapılmalıdır.

Burundan iltihap gelmesi şeklinde ifade edilen sarı sıvı, menenjit ve sinüzit gibi ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Bu yüzden sorun ihmal edilmemeli ve bir an önce uzman doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir