Burunda Kötü Koku

Koku alma duyusu belli sebeplerden dolayı bozulabilir. Örneğin;

  • Kimyasalların burundan solunan havaya karışması ve burundaki sinirlerin zarar görmesi,
  • Sürekli burun tıkanıklığına sebep olan, burun etlerinin şişmesi, sinüzit ve kemik eğriliği,
  • Kanser hücreleri,
  • Grip ya da burun akıntısı gibi belirtiler gösteren bazı hastalıklar.

Kötü Koku Almanın Nedenleri Nelerdir?

1-)Psikolojik ve Çevresel Etmenler

Burunda kötü koku alınması çoğu zaman psikolojik ve çevresel etmenlerden oluşur. Kimi zaman kişinin kendi üstünden gelen koku kimi zaman dışarıdan gelen kokular bu hisse sebep olabilir. Bazen de kişideki kötü kokma korkusu, burunda sürekli olarak kötü kokuya sebep olabilir. Belli olayları yaşadıktan sonra da akla geldikçe o kötü koku duyulabilir. Bu süreçlerin geçmemesi halinde psikiyatri servisine başvurulmalıdır.

2-)Mikrop Oluşması

Burunda fark edilmeden çoğalmış mikropta kötü kokuya sebep olabilir. Temizlenmedikçe veya tedavi edilmedikçe hastayı daha fazla rahatsız edebilir.

3-)Çeşitli Hastalıklar

Aynı zamanda burunda kötü koku hisseden kişi yakın tarihte grip ve akciğer iltihabı gibi bir hastalığa yakalanmışsa, kulak-burun-boğaz doktoruna görünmesi gerekir.

4-)Migren

Kimi hastalıklar beraberinde kokulara karşı hassasiyeti artırır. Migrenin çok şiddetli baş ağrılarının yanında koku, ses ve ışığa karşı hassasiyette hissettirir. Bu yüzden kronik migren hastası bir kişi tamamen karanlık ve ağır bir kokunun olmadığı bir ortamda istirahat etmelidir.

5-)Hamilelik

Hamilelikle beraber hormonların değişmesiyle kokuya karşı duyarlılık olabilir. Mide bulantısı fazla olabileceği için koku etkili olabilir. Bu yüzden gebe kadınların bulunduğu ortamlarda yoğun parfümlerin sıkılmaması ve ağır kokan yemek pişirildiğinde gebe uzaklaşmalıdır.

6-)Tümör

Kokunun algılanması beyin tarafından algılandığı için, koku alınmasını sağlayan bölgede tümör olması halinde, burunda geçmeyen kötü bir koku olabilir. Gerekli tetkiklerin yapılması halinde sonuç belirgin olacaktır.

Fakat burundan kötü koku alınması tek başına bir hastalığın belirtisi olarak yeterli olmayacaktır. Bu yüzden sürecin devam etmesi halinde uzman bir doktora görünülmelidir.

Kafa travması veya beyinde koku alma bölgesine bir darbe alınması halinde koku kaybı yaşanabilir.

Kanser ve uyku apnesi gibi hastalıklardan da kaynaklanıyor olabilir.

Burundaki Kötü Kokunun Tedavisi

Öncelikle burunda kötü kokuya sebep olan neden uzman bir doktor tarafından teşhis edilmelidir. Sinüzit, kemik eğriliği gibi bir problem varsa öncelikli olarak bunun tedavisi yapılmalıdır. Koku alma bozukluğu geçici olacağı için tedavi sonrası bu kötü koku gidecektir. Bunların dışında sinir uçlarında iltihap olması halinde koku kaybı yaşanabilir. Bu yüzden hissedilen herhangi bir problemde acil müdahale gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir