Burun Yarası Neden Olur? Nasıl Geçer?

Burun yarası daha çok burun içi bölgesinde görülür. Burun içindeki lezyonların kişi tarafından kopartılması veya burun içi bölgesinin çok fazla karıştırılmasından kaynaklı burun içi yaraları baş gösterebilmektedir. Burun dışında yaralar da meydana gelebilmektedir. Ancak halk arasında burun yarası denildiğinde akıllara burun içi yaraları gelmektedir. Burun dışında oluşan yaralar ise genellikle darbe veya hasar gibi travmatik etkenlerin sonucu olarak görülür.

Burun Yarası Neden Olur?

Burun içinde daha fazla görülen yaraların en bilindik nedenlerinden biri lezyonların koparılmasıdır. Burun içi bölgesindeki lezyonların kopartılması ve karıştırılması burun içinde yaraların oluşmasına zemin hazırlar. Lezyonların kopartılması dışında kuru hava gibi farklı etkenler de burun yarasına sebebiyet verebilmektedir.

Lezyonların Koparılması

Burun yarası şikayetinin en bilindik sebeplerinden biri lezyonların koparılmasıdır. İç bölgedeki lezyonların kurcalanması ve koparılması burun içi yarası sorununa yol açabilmektedir.

Mevsim ve Hava Değişimi

Lezyonların koparılmasını yanı sıra mevsim ve hava değişimi gibi faktörler de burun içi yaralarına yol açabilmektedir. Yaralar, burun içi bölgesinde kanamaya da sebebiyet verebilmektedir.

Kuru Hava

Kuru hava da burun içi yaralarının oluşumunu tetikleyicidir. Özellikle yaz aylarında klima ve kış aylarında soba gibi ısıtma sistemleri bulunulan ortamı kurutur. Kuru hava ise yaraların oluşumuna neden olabilir.

Burun Yarası Nasıl Geçer?

Burun yarası sorununun iyileşmesinde ve önlenmesinde uygulanacak yöntemlerin belirlenmesinde neden olan etken oldukça etkilidir. Eğer kuru havadan kaynaklı yara söz konusuysa, bulunulan ortamın ısı ve nem oranı iyi dengelenmeli. Ortam nemlendirilerek kuru hava sorunu engellenmelidir. Eğer lezyonlara çok fazla temastan kaynaklı yaraların meydana geldiği düşünülüyorsa, burun içi bölgesi karıştırılmamalı ve bu bölgeye dokunulmamalıdır.

Burun içindeki yaralar, nefes almayı zor kılabilmekte ve kişinin hayatının olumsuz etkilenmesine yol açabilmektedir. Burun yarasında tedavi olarak daha çok merhem ve kremlerle tedavi yöntemleri tercih edilir. Ancak kullanılacak merhem ve kremlerin doktor kontrolü dışında bilinçsizce alınması önerilmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir