Burun Aspiratörü Kullanmak Zararlı Mıdır?

Yeni anne olmuş kadınlar bebekte burun akıntısı olduğunda hemen endişeye ve paniğe kapılırlar. Bunun nedeni akıllara soğuk algınlığı ihtimalinin gelmesidir. Ancak her ne olursa olsun ebeveynlerin sakinliğini koruması ve bebeğin ateşini ölçerek bir an önce doktora götürmeleri önerilir. Bebeklerin bağışıklık sistemleri yetişkinler kadar gelişmiş olmadığından soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi rahatsızlıklar daha sık görülür. Çok çabuk ve sık hasta olan bebeklerde burun akıntısı, burunda pislik birikmesi gibi durumlar oluşur.

Burun Aspiratörü Zarar Verir mi?

Burundaki pisliğin dışarıya çıkarabilmek için bebeklerin burun delikleri ve burun içi bölgesi küçük olduğundan, burun aspiratörü denilen aletlere başvurulur. Burun aspiratörü sayesinde bebeğin burnundaki pislikler çıkartılır. Aspiratör uyguladığı negatif basınç sayesinde burun içinin temizliğini sağlar.

Burun aspiratörü kullanmak bir çok annenin aklında zararlı olup olmadığı sorusunu uyandırır. Aspiratörün sorun yaratıp yaratmayacağı her ne kadar yaşıyla ilgili olsa da genellikle zararsızdır. Aspiratör tarafından uygulanan basıncın çok fazla olmamasına ve bu işlemi yaparken dikkatli olmaya özen gösterilmelidir. Ayrıca burun aspiratörü kullanılmaya başlamadan önce her ihtimale karşı uzman görüşü almakta fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir