Boncuklu Patik Nasıl Örülür?

Boncuklu patikler hanımların ev gezmelerinde giydikleri, hem şık duran hem de sıcacık tutan ayakkabıya benzeyen dış giyimdir. Boncuklu patikleri hanımlar çeşit çeşit, renk renk örerek farklı farklı giyerler.

Normal patik örmeyi bilen bir bayan çok rahat bir şekilde boncuklu patikler de örebilir. Normal patik örmeyi bilmeyen biri ise örgü öğrenebilir. Hem boş zamanlarınızı değerlendirip hem de ayakkalrınızı sıcacık tutacak patikler örmeye ne dersiniz? Son yıllarda el emeklerine oldukça fazla önem verilmektedir. Bu nedenle bayanlar boncuklu patikleri örmeyi bilmese bile satın almaktadırlar. Hem para kazanabilir hem de sevdiğiniz işi yapabilirsiniz. Peki boncuklu patik nasıl örülür?

Öncelikle 1 çile patiklik naylon yün, istediğiniz renk ve modelde 3 dizi boncuklar (köşeli boncuklar çok şık durmakta), 5 veya 6 numara tığ alın.

Patiklerden birine 1,5 dizi boncuk gitmektedir. Bocukları ipe kolay geçirebilmek için ipinize boncukların olduğu ipi tek sefer düğüm atarak diğer ipe aktarın. 14 tane trabzon yapılır ve ilk başlanılan ve son yapılan trabzonun dibine 3 tane olacak şekilde batın. Yanlardan aynı yerden 3 arttırarak 8 sıra trabzon örün. 8 sıra trabzon ördükten sonra ön yüzün kenarından örnek kurun. 5 zincir çekilir, 3 delik atlanır ve 4. deliğe batırılır. 4 tane boncuk alınır ve aynı yere tekrar batılır. Aynı işlem 6 kez tekrar edilir. Arka kısmı için sürekli trabzon örülür. Öne gelince 3 zincir çekilerek boncukların üzerine ve aralarına batırılarak sıra tamamlanır. Bir sıra züncür olacak ve bir sıra boncuklara kafes yapılacak. Yukarı doğru 5 sıra boncuk olunca ayrım yerinden geri dönerek örmeye devam edilir ve bitirmek için 9 sıra boncuk olması gerekir. Topuk kısmına da boncuklu kısım eklenir. (dantel ekler gibi). Son olarak sık iğne yapılarak örme bitirilir.

Boncuklu Patik Örnekleri
Boncuklu Patik Örnekleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir