Boğazda Yanma ve Acı

Boğazda yanma ve acı sorunu daha çok alerjik durumların sonucu olarak görülmektedir. Hava kirliliği veya tüketilen gıdalar sonrasında oluşan alerjik durumlar boğazda yanma ve acı problemine sebebiyet verebilmektedir. Alerjik reaksiyonlar dışında soğuk algınlığı, boğaz kuruluğu ve enfeksiyon gibi etkenler de boğazda yanma sorununun nedenleri arasındadır.

Boğazda Yanma Neden Olur?

Alerjik Durumlar

Alerjik reaksiyonların nedenleri kişiden kişiye değişiklik gösterse de, sonuçları neredeyse aynıdır. Tüketilen gıdalardan ya da hava kirliliğinden ötürü boğazda yanma sorunu baş gösterebilmektedir. Yanma ve acı sorunu beraberinde kaşıntı, gıcıklanma problemlerini getirebilmektedir.

Boğaz Kuruluğu

Boğaz kuruluğu ve tahrişi, boğaz bölgesinde yanma hissiyatına yol açabilmektedir. Nemlilik oranı az olduğunda boğazda kuruluk ve tahriş yaşanabilmektedir.

Grip ve Soğuk Algınlığı Rahatsızlıkları

Kış aylarında sık rastlanan soğuk algınlığı ve grip rahatsızlıkları yüksek ateş gibi belirtilerin yanı sıra boğazda tahrişe ve kuruluğa neden olabilmektedir. Bağışıklık sisteminin çok gelişmiş olmamasından ötürü yaşlılar ve çocuklarda bu soruna sık rastlanmaktadır.

Enfeksiyon

Boğazda yanma ve acı, solunum enfeksiyonu rahatsızlıklarının belirtilerinden biridir. Virüs ya da bakterilerden kaynaklanan solunum yolu enfeksiyonu sonucunda boğazda acı ve yanma hissiyatı oluşabilir. Boğazda yanma ve acı sorununun yanı sıra boğaz ağrısı, baş ağrısı, ateş ve öksürük de solunum yolu enfeksiyonunun belirtileri arasındadır. Eğer boğazda yanma ile birlikte bu belirtiler görülüyorsa, rahatsızlık ihmal edilmemeli ve mutlaka doktora danışılmalıdır.

Boğazda yanma ve acı sorununun tedavisi neden olan etkene göre değişiklik gösterdiğinden, muayene edilmelidir. Yanma hissi enfeksiyon gibi ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabileceğinden, ihmal edilmemeli ve bir an önce uzman doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir