Boğazda Bir Şey Varmış Hissi

Daha çok yutkunma esnasında boğazda bir şey varmış hissi ortaya çıkar ve bu kişiyi rahatsız edebilir. Özellikle de uzun süre devam eden bu durum, sağlıklı beslenme ve yutkunma faaliyetlerinde de aksaklıklara neden olabilir.

Boğazda bir şey varmış hissi olarak tarif edilen bu durum, nefes alıp verme eylemi sırasında da meydana gelebilir. Bu sorunun temel nedenlerinden bir tanesi, yemek borusunda ortaya çıkan sorunlar olabilir. Boğazdaki bu his, bazı hastalıklar neticesinde de ortaya çıkabilmektedir. Bunların detaylı olarak incelenmesi, sorunun çözülmesi bakımından faydalı olacaktır.

Boğazda Takılma Hissi Neden Olur?

  • Kişinin boğazında enfeksiyonel bir sorun olduğunda, çeşitli hastalıklar ya da soğuk algınlığı türündeki akut hastalıklarda, boğazda bir şey varmış hissi ortaya çıkabilir. Bunun nedeni, boğazda meydana gelen iltihabın bademciklere yayılması ve yemek borusunu kapatmasıdır. Bademciklerde iltihaplanma teşhisi konan hastalarda, genel olarak yutkunma sorunu ortaya çıkar. Yutkunamama sorununda yutkunurken acı çekme ya da nefes alıp vermede güçlük gibi durumlar söz konusudur.
  • Boğazda ya da gırtlakta meydana gelen tümör oluşumu ya da kist de yutkunamama ve boğazda bir şey varmış hissi yaratabilmektedir. Oldukça ciddi bir durum olduğu için acilen tedavi edilmesi gerekir ve kist yahut tümör oluşumunda erken teşhis son derece önemlidir.
  • Yemek borusu ile ilgili rahatsızlıklarda, boğazda bir şey varmış hissi ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra çok fazla sigara kullanan kişilerde de bu sorun meydana gelebilir. Sigara hem soluk borusuna hem de yemek borusuna zarar veren bir maddedir ve kullanımı genel olarak bütün vücudu olumsuz yönde etkilemektedir.
  • Bazı kişilerde yutkunamama ya da boğazda bir şey varmış hissi, daha çok psikolojik nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Özellikle aşırı stres ya da çok üzücü bir durum sonucunda boğazda düğümlenme meydana gelebilmektedir. Aynı şekilde panik atak gibi psikolojiyi de etkileyen ciddi hastalıklarda, bir anda yutkunamama sorunu görülebilmektedir.

Boğazda Takılma Hissi Tedavisi

Boğazda bir şey varmış hissine neden olan etmenlerin araştırılması ve tespiti, tedavinin sağlanması açısından önemlidir. Yapılan tetkikler sonucunda bir sağlık sorunu çıkmaz ise bireysel olarak bazı yöntemler kullanılarak da bu hissin ortadan kaldırılması sağlanabilir yahut durum en aza indirilebilir.

  • Boğazda yanma, yutkunamama ya da batma gibi durumlara neden olan temel etken, tüketilen besinlerdir. Bu nedenle çok acı, çok baharatlı ya da aşırı tuzlu gıdalardan kaçınmak gerekir. Özellikle boğazda reflü rahatsızlığı olan kişiler beslenme takvimini uygun bir biçimde oluşturmalı ve buna riayet etmelidir.
  • Kişinin stres yaratan durum ve ortamlardan uzaklaşması, psikolojik olarak ortaya çıkan boğazda bir şey varmış hissinin engellenmesi için önem taşımaktadır. Buna ek olarak sigara kullanımından uzak durmak ve günlük hayatta sürekli uygulanacak yorucu olmayan egzersizlerin yapılmasına dikkat etmek de yararlı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir