Boğazda Balgam Hissi

Boğazda balgam hissi hemen hemen herkesin en az bir kere yaşadığı bir sorundur. Boğazdaki balgam, geniz akıntı şeklinde de ifade edilebilmektedir. Boğazda balgam hissi, kişinin rahat yutkunamamasına ve soluk alıp verirken zorluk çekmesine neden olur.

Boğazda balgam hissi, bu bölgede balgam birikmesiyle alakalıdır. Daha çok boğaz enfeksiyonu ve iltihaplanması durumunda görülür. Boğaz enfeksiyonu rahatsızlığından ötürü boğazda biriken ve hissedilen balgam, yutkunma problemine yol açar. Psikolojik etkenler de boğazda balgam hissine neden olabilmektedir. Aşırı stresli ve heyecanlı kişilerde yutkunma sorunundan ötürü boğazda balgam hissine sık rastlanır.

Boğazda Balgam Hissi Neden Olur?

İltihaplanma ve Enfeksiyon

Boğaz bölgesinde oluşabilecek enfeksiyon ve iltihaplanma sonucunda yutkunma problemi baş gösterir. Kişi bu durumda rahat nefes alıp veremez ve yemek yiyemez. Yutkunma sorunu ise beraberinde boğazda balgam hissini getirir.

Psikolojik Etkenler

Psikolojik etkenlerin vücutta fizyolojik sonuçları görülür. Aşırı stres, endişe, kaygı durumlarında boğaz yutkunma sorunu ve balgam hissi meydana gelir. Özellikle topluluk önünde konuşma yapan kişilerde bu sebepten balgam hissi sorununa sık rastlanır.

Sigara İçmek

Sigara içen kişilerde boğazda balgam hissi fazla görülür. İçilen sigara nefes yollarını doğrudan etkilediği için yutkunma ve balgam problemi ortaya çıkar. Sigara içen kişiler balgam hissinden dolayı sürekli boğaz temizleme ihtiyacı duyarlar. Hem sağlık açısından hem de boğazdaki balgam hissinden kurtulmak için sigarayı bırakmak faydalı olacaktır.

Boğazda Balgam Hissi Nasıl Geçer?

Boğazda hissedilen balgam probleminin tedavisi neden olan etkene göre değişkenlik gösterir. Öncelikle balgam birikmesinin nedeni araştırılır ve neden olan etkene göre tedaviye başlanır. Genellikle ilaç tedavileriyle sorun ortadan kaldırılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir