Bilek Ameliyatı Sonrası Şişme Morarma

Ayak veya el bileğinde oluşan kırıklarda, burkulmalarda ve incinmelerde bazen cerrahi operasyon gerekebilir. Bu cerrahi operasyon her zaman güzel sonuçlanmayabilir. Bazen de güzel sonuçlansa bile sonrasında problemler çıkabilir. Cerrahi operasyon sonrasında bilekte şişme, morarma, ağrı ve uyuşma gibi sorunlar görülebilir.
Bilek ameliyatları genelde ayak bileğinde olur. Bu nedenle öncelikle ayak bileği rahatsızlıklarına bakalım.

Ayak bileği kırıkları

Ayak bileği kırıkları, yüksekten düşme, direkt darbe alma, şiddetli şekilde burkulma ve trafik kazası gibi nedenlerden ötürü olabilir. Ayak bileğinin dönmesi ile sadece bağlar hasar görürse bu duruma ayak bileği spraini denir. Ayak bileği kırığının en önemli bulguları travmayı takiben ağrı, şişme, morarma ve kırık parçaların kaymasına bağlı olarak ayak şekil bozuklukları görülebilir. Bazense kırık açıksa kanama görülebilir.
Şiddetli ağrı, şişlik, morarma, ayak üzerine basamama, dokunulduğunda hassasiyet ve ayak bileğinde şekil bozukluğu gibi belirtiler verir.

Tanı ve tedavisi

Genellikle ayak bileğinin iki veya üç yönlü radyografileri tanı da yardımcı olur. Ancak doktorun tercihine göre kemik taraması, MRI veya bilgisayarlı tomografi de yapılabilir.
Ayak bileğinin kırığında kırık uçlarda kayma yoksa cerrahi operasyona genelde gerek duyulmaz. Bu durumlarda alçı veya atellerle tedavi yapılabilir. Ancak kırıkta kayma varsa ve çekükle beraberse hatta açık kırıksa cerrahi tedavi gerekir. Bu durumda cerrahi tedavi ile normal anatomik yapı sağlanır.
Bazı durumlarda cerrahi tedavi sonrasında kişide kırıklar tamamen düzelmeyebilir. Bu nedenle ameliyat sonrasında tekrar bir zorlama ile kırık belitileri görülebilir. Ya da kırık tamamen iyileşse bile cerrahi operasyon sonrasında şişlik ve morluk görülebilir. Bu durum kısa süreli ve kendiliğinden geçen bir durumsa korkmaya gerek yoktur. Fakat uzun süren morluklar, şişlikler ve ağrı varsa derhal doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir