Bıçak Gibi Giren Mide Ağrısı

Mide ağrısı herkes tarafından en az bir kere yaşanmış bir sorundur. Mide ağrısı kimi zaman çok şiddetli hissedilebilirken kimi zaman hafif sancılar halinde kendini belli eder. Tüketilen besinlerden, aşırı stresli ortamdan ya da çeşitli sağlık sorunlarından ötürü mide ağrısı sorunu baş gösterebilmektedir. Aniden giren ve başlayan ağrılar halk arasında; “bıçak gibi giren mide ağrısı” şeklinde ifade edilir. Şiddetli mide ağrıları ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabileceğinden ihmal edilmemeli ve bir an önce uzman doktora başvurulmalıdır.

Mide Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Enfeksiyonel Rahatsızlıklar

Vücuda giren bakteri ve virüsler, enfeksiyona neden olurlar. Mide bölgesinde bakteri ve virüslerin türemesi mide enfeksiyonuna neden olabilmektedir. Enfeksiyon kendini ağrılarla belli eder. Enfeksiyonel rahatsızlıkları iki ayrı başlıkta incelemek mümkündür.

  • Bakteriyel Enfeksiyon: Bakterilerden kaynaklı enfeksiyon sorunu daha çok besin zehirlenmesinden dolayı görülür. Son kullanma tarihi geçmiş ve bozulmuş gıda ürünlerinin tüketilmesi, bakteriyel enfeksiyon rahatsızlığına neden olur. Bakteriyel enfeksiyon ise karın ağrısı, kusma ve  ishal gibi rahatsızlıklarla kendini belli eder.
  • Virüsler: El temizliğine, havlu hijyenine ve kullanılan kaşık-çatal temizliğine yeterince önem verilmemesi durumunda, vücuda virüsler girebilir. Virüsler, mide gribi olarak bilinen enfeksiyon rahatsızlığına neden olabilmektedir. Hijyen ve temizlik kuralları önemsenerek, virüslerden ötürü doğabilecek mide ağrısı sorunu engellenebilir.

Fazla Yemek Yemek

Aşırı miktarda yemek tüketmek, mide ağrısının en bilindik nedenleri arasındadır. Hızlı ve fazla miktarda tüketilen öğünler, mide ağrısına neden olabilmektedir. Bu yüzden gün içinde daha az ve sık öğünler tercih edilmelidir.

Aşırı Stres, Endişe(Psikolojik Etkenler)

Psikolojik etkenler, vücutta fiziksel bir takım sonuçlara yol açabilmektedir. Aşırı stres, endişe gibi duyguların hissedilmesi mideye birden ağrının girmesine neden olabilmektedir. Her ne kadar pek mümkün olmasa da, stresten olabildiğinde uzak kalmaya çalışarak oluşabilecek mide ağrısını önlemek mümkündür.

Bıçak gibi giren mide ağrısı” yani aniden başlayan mide ağrılarının bir çok nedeni olabilmektedir. Tedavi yöntemi neden olan etkene göre değişiklik gösterdiğinden bir an önce uzman doktora başvurulmalı ve gerekli tetkikler yapılmalıdır. Mide ağrıları ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabileceğinden kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir