Bhcg Değerlerinin Düşmesi

BHCG, Beta Hcg hormonunu ifade eder. Ve yapılan testlerle Beta Hcg değeri değişebilir. Bu durum genel olarak kadınlarda meydana gelir ve bu hormon gebelik durumunda artar. Beta Hcg miktarının kanda artmış olması gebelik göstergesi olabilir. Bu hormon öncelikle kanda artar sonra da idrarda bulunabilir ve gebelik sırasında zamanla artar bu değer.

Bhcg Değerlerinin Düşmesi söz konusu ise bunun önceliğine bakmak gerekir. Yani kadın gebe ise ve gebeliğin ilerleyen zamanlarında bu hormon giderek artması gerekirken giderek azalıyor ise bu durum gebeliğin yolunda gitmediğini gösterir.

Beta Hcg hormon miktarı gebeliklerde de gebelik testi ile idrarda ölçülür. Ancak bu gebelik testlerinden kesin sonuç alabilmek için adet gecikmesinden iki hafta kadar sonra bunu uygulamak gerekir. Çünkü bu hormon önce kana bir süre sonra da idrara geçer. Bu nedenle bir süre sonra bu test yapılmalıdır.

    Bhcg Değerlerinin Düşmesi Neden Olur?

  • Bhcg Değerlerinin Düşmesi genel olarak gebe kadınlarda gebeliğin ilerleyen safhasında görülüyorsa bu düşük riskinin varlığına işarettir. Ancak hiç telaş yapmamak gerekir, bu gebelik dışı bir sağlık sorunundan da süregeliyor olabilir.
  • Beta Hcg artmasına gelecek olursak, o da sadece gebelikte artmaz dış gebelik, tümör, boş gebelik gibi durumlardır.

Beta Hcg değerleriniz hakkında kesin bilgi almanız ancak kan testleri ve tekrarı ile olur. Bu nedenle uzman doktor kontrolünde testlerle teşhisi koyulan durum için gerekli olanlar yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir