Beyinde Leke

 Beyinde leke genel olarak MS hastalığının belirtisidir. MS hastalığı multiple skleroz adını taşır tıp dilinde. Sinir sistemi hastalığı olup kasları etkiler ve sinirlere yalıtımı yapan myelinin yapısında bir bozulma ile olur. Myelin kılıfında oluşan hasardan ötürü beyinde beyaz lekeler gözlenir. Beyin ve omuriliği etkileyen bu hastalığa multiple denmesinin nedeni hem omurilik hem de beyini etkiliyor olmasıdır. Bu iki önemli sinir sistemi bölümünde bu hasarın oluşması çok ağır belirtiler verebileceği gibi çok hafif etkiler de oluşturabilir.

MS hastalığında beyin ve omurilik ile duyu organları arasındaki sinirlerde hasar oldu ise duyu organlarında hasarlar ve kayıplar oluşabilir. Bunun yanında bu sinirler eğer hareketi sağlayan sinirler ise kişinin hareketleri bozulur ve zamanla el-kol koordinasyonunu yitirebilir. Yineleme ihtimali olan bu hastalığın takibi MR ve tomografi testleri ile yapılabilir.

    MS Hastalığının Belirtileri

  • Konuşmadaki bozukluklar
  • Ellerde oluşan titremeler
  • El ve ayaklarda, parmaklar uyuşma gözlenir.
  • Yürümekte zorlanma, sendeleme oluşur
  • Kalın bağırsakta ve mesanede bozukluklar
  • Vücudun tamamında ya da bir kısmında görülen felçler,
  • Görme ile ilgili oluşan bozukluklar

gibi rahatsızlıklar MS hastalığının belirtisi olabilir.  Beyinde leke gözlenmesinin bu etkileri ile oluşan hastalıkta devamlı doktor kontrolü çok önemlidir. Ve sinir sistemi hastalığı olduğu için vücudun her yerini tehlikeye atmaktadır, bu nedenle tedavi sürecine çok özen gösterilmelidir.

Beyaz leke oluşumundan üç sebepten şüphelenilmektedir. Birincisi, virüs saldırısına maruz kalınması;ikincisi, bağışıklık yani otoimmün sistemde bir sorun olması ve üçüncüsü ise her ikisinin bir arada görülmesi ile beyinde beyaz lekelere rastlanmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir