Beyinde Hipodens Alan

Hipodens Lezyon tıbbi bir terim olup test sonuçlarının ardından koyulan bir tanıdır. Hastaların bunu anlaması da ancak doktor açıklaması ile olmaktadır. Lezyonun tanımına gelecek olursak, lezyon bir doku hasarının ve bozukluğunun olması demektir. Dokularda oluşan hasarın ve bozukluğun temeli genelde zamanla oluşan sebeplerden gelir ve bir anda oluşmaz. Bunun teşhisi ise yine ancak doktor muayenesi ile koyulabilir.

Beyinde Hipodens Alan

Hipodens lezyonun olduğu bölgedeki yoğunluğunun dokuya göre daha az olması demektir. Dokulardaki lezyonların daha fazla olduğundaki tanımı ise hiperdens olarak yapılır. Hipodens lezyonlar sıklıkla beyinde, karaciğerde görülürken diğer organlarda da görülür.

Teşhisi tomografi incelemeleri ile yapılıp daha sonra lezyon boyutu üzerine konuşulur ve boyut, çap olarak açıklanabilir. Yerleşim yeri de anlaşılarak lezyonun iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğu anlaşılır. Lezyon anlaşılmasında yoğunluk ve hipodens, hiperdens niteliği de bu aşamada verilir.

   Hipodens lezyonun varlığı tespit edilir edilmez yapılması gereken en kısa sürede teşhisi yaparak ve iyi huylu ya da kötü huylu ise ona göre tedaviye başlanmak gerekir. Beyinde Hipodens Alan tespit edildi ise bunun tehlikeli olma ihtimali çok yüksektir ve bu nedenle varlığı tespit edilen lezyonun incelemesi, geniş bir alana yayılıp yayılmadığının ve büyüyerek ilerleyip ilerlemediğinin tespiti çok önemlidir. Bunun ardından da kötü huylu ise hemen müdahale gerekir. Uzman doktorunuza başvurunuz ve en kısa sürede tedaviye başlayınız.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir