Beta Hcg Değeri Yükseliyor

Gebelik hormonu olarak bilinen Beta HCG hormonunun, hamilelik döneminde kandaki ve idrardaki salınımı giderek artar. Yapılan hamilelik testlerinde kandaki ya da idrardaki Beta Hcg değerleri ölçülerek, hamileliğin oluşup oluşmadığı hakkında bilgi alınabilmektedir. Genellikle testler sonucunda beta hcg hormonunun yüksek çıkması, gebeliğe işaret etmektedir. Ancak gebelik hormonu değerlerinin yüksekliği kimi zaman gebelik dışındaki etkenlerden kaynaklı da oluşabilmektedir.

Gebelik Hormonu(Beta HCG)

Beta Hcg yani gebelik hormonu salınımı, hamilelik döneminde giderek artar. Artan Beta Hcg hormon seviyeleri ölçülerek gebelik durumu anlaşılır. Beta hcg önce kana sonra idrara salınırlar. Bu yüzden eczanelerden temin edilerek yapılan doğum kontrol testleri her zaman doğru sonuç vermeyebilir. Doğum kontrol testleri, idrardaki beta hcg değerini ölçer. Ancak hamilelik söz konusu olsa bile henüz idrara hormon salınmamış olabilir. Bu durumda yapılan doğum kontrol testinden negatif sonucu alınır. Doğum kontrol testleri her zaman doğru sonucu vermediğinden idrar testinden sonra mutlaka kan testi de yaptırılmalıdır.

Gebelik durumu dışında tümör, boş gebelik ve dış gebelik gibi etkenler de kandaki beta hcg değerlerinde artışa neden olabilmektedir. Artışın hamilelikten mi yoksa başka bir sebepten mi olduğu uzmanlar tarafından uygulanan kan testleri sayesinde anlaşılabilmektedir.

Beta HCG Değerlerinde Artış

Beta hcg değerlerindeki artış genellikle hamileliğin habercisidir. Ancak yükselen gebelik hormonu değerleri kimi zaman düşebilmektedir. Beta hcg değerlerindeki düşüklük gebeliğin sağlıklı olmadığını ve düşük ihtimalinin fazla olduğunu gösterir.

Hamilelik döneminde, bu sürecin sağlığı açısından beta hcg değerlerinin dikkatli izlenmesi ve sürekli olarak izlenmesi gerekmektedir. Bu dönemde doktor kontrolü ve muayeneleri kesinlikle aksatılmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir