Belin Sol Yanında Ağrı

Belde meydana gelen ağrının farklı nedenleri olabilir. Ancak tek taraflı bel ağrısı genel olarak ortaya çıkan bir durum olmamakla birlikte, farklı organlardan kaynaklanan bir sorunun habercisi de olabilir. Günlük hayatta hareket kabiliyetinin kısıtlanması ve acı – ağrı hissine neden olması kişiyi hem fiziksel hem de psikolojik açıdan olumsuz etkileyen bu durumda, ağrıya neden olan faktörlerin tespit edilmesi çok önemlidir.

Belin Sol Tarafında Ağrı Nedenleri Nelerdir?

  • Kişinin hatalı bir şekilde oturması, yatması ya da omurgayı zorlayacak biçimde bir duruş pozisyonuna sahip olması sonucunda, aynı zamanda çok uzun süre hareketsiz kalınması halinde tek taraflı bel ağrısı ortaya çıkabilmektedir.
  • Kişinin stres faktörlerine çok fazla maruz kalması, bel bölgesinde ağrıya yol açabilmektedir. Stresin vücuda zararları oldukça fazladır ve bel ağrısı da bunlardan bir tanesidir. Özellikle sürekli kaygılı ya da gergin olan kişilerde, bir süre sonra bel ağrısı açığa çıkabilmektedir.
  • Çok yüksek kiloda bulunan kişilerde, omurgaya çok fazla yük binmektedir. Bu da bel bölgesinin hassaslaşmasına ve daha sonraki süreçte hassaslaşan bölgede ağrı oluşmasına yol açmaktadır.
  • Bel ağrısında en önemli ve en tehlikeli olan durum, bel fıtığıdır. Uzun bir süre boyunca ya da sık sık çok ağır yük taşıyan, travmatik bir duruma maruz kalan ya da anormal hareketler neticesinde ortaya çıkabilen bel fıtığı, omurlarda hasar meydana gelmesine neden olur ve bu da dayanılmaz derecede bir bel ağrısının ortaya çıkmasına yol açar. Bel fıtığında kesin çözüme en yakın sonuç, cerrahi operasyon ile alınabilmektedir. Operasyon sonrasında kişinin özellikle ağır yük kaldırma gibi zarar verici faaliyetlerden tam anlamıyla uzak durması gerekir.
  • Eklemlerle ilgili hastalıklar ya da kireçlenme sonucunda belde tek taraflı ağrı meydana gelebilir. Kireçlenme ise daha çok yaşın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Bel Ağrısına Yol Açan Hastalıklar

Bazı hastalıklar, doğrudan bel ağrısına yol açabilmektedir. Özellikle böbrek sorunları, böbrek ağrısının bel bölgesinde de yoğun bir şekilde hissedilmesine neden olur. Böbrek sorunları arasında iltihaplanma, böbrek taşı ya ada böbreklerde büyüme sayılabilir.

Bel bölgesinde, sadece sağ tarafta ya da sol tarafta ağrı oluşumuna neden olan bir başka rahatsızlık ise kadın hastalıklarıdır. Kist ya da miyom oluşması, ağrının bele vurmasına yol açabilir.

Sol Tarafta Bel Ağrısı Tedavisi

Kişinin hayatını tam manasıyla etkileyen rahatsızlıklardan biri olan sol tarafta bel ağrısı, mutlaka tedavi edilmesi gereken ve ilerleme riski bulunan bir durumdur. Bu nedenle ağrı ortaya çıktıktan sonraki iki gün içinde geçmiyorsa, uzman bir doktora muayene olunması önerilmektedir. Teşhis için hastanın öyküsü dinlenir ve ilaç tedavisi yahut cerrahi işlemler uygulanarak sorunun çözülmesi sağlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir