Bele Platin Takılması

Bel fıtığı halk arasında sık rastlanan rahatsızlıklardan biridir. Daha çok belde oluşan rahatsızlıklardan ötürü platin tedavisine ihtiyaç duyulur. Bele platin takılması kişinin endişe duymasına ve paniklemesine neden olur. Ancak uzmanlar tarafından yapılan işlemlerde korkulacak bir durum söz konusu değildir.

Hangi Durumlarda Takılır?

Platin, omurgaları birbirine bağlayan bir sistemdir. Kemikler arasında normal dizilim kaybolmuşsa, bozulmuşsa kemiklerin birbirine kaynaması için platin sistemine başvurulur. Normal şartlarda tespih boncuklarındaki dizilim gibi omurga kemiklerinde de dizilim ve düzenli bir yapı mevcuttur. Eğer kemikler arasındaki normal olması gereken dizilim bozulmuş ve bir hareketlilik söz konusuysa tedavi için bele platin takılması gerekebilmektedir. Platin takılması işlemi ciddi bir ameliyat gerektirir. Bel rahatsızlıkları daha çok ağrıyla belirir.

Hastada sadece bel fıtığı varsa daha çok mikro cerrahi işlemler tedavi sağlanır, platine pek gerek duyulmaz. Ancak hastada yıpranmış ve ağrılı bir eklem varsa ya da belde kayma söz konusuysa platine ihtiyaç duyulabilmektedir. Platin takımı için gerekli ameliyatın, alanında uzman doktorlar tarafından yapılması gerekmektedir. Hasta ameliyattan sonra da sürekli kontrol altında tutulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir