Belden Kalçaya Vuran Ağrı

Bel ağrısı kişinin gündelik hayatını olumsuz etkileyebilmektedir. Hareket etmeyi kısıtlayabilmekte ve kişinin gün içinde yapacağı işlere engel olabilmektedir. Ağrılar hafif ve ara ara oluşabildiği gibi şiddetli ağrılar da görülebilmektedir. Şiddetli ağrılar zaman zaman vücudun başka bölgelerinde de ağrı hissedilmesine neden olabilmektedir.

Belden kalçaya vuran ağrı” şikayetinde öncelikle ağrıların altında yatan  neden uzmanlar tarafından araştırılır ve neden saptandıktan sonra tedavi sürecine geçilir. Rahatsızlığın tedavisi neden olan etkene göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Bel Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Bel Fıtığı 

Omurlar arasındaki dislerin bozulması veya yırtılması durumunda fıtık rahatsızlığı baş gösterir. Bel ağrısının en bilindik nedeni bel fıtığıdır. Ancak her ağrının nedeni fıtık olmayabilir. Çok şiddetli bel ağrıları söz konusuysa fıtık olma ihtimali olduğundan mutlaka doktora gidilmelidir.

Psikolojik Etkenler(Aşırı stres, endişe vs..)

Psikolojik etkenler vücutta fiziksel sonuçlara neden olabilmektedir. Özellikle stres ve endişe gibi duygular bel bölgesinde ağrıların oluşumunu tetikleyicidir. Daha çok yoğun iş temposu ve stresi altında çalışan kişilerde görülür. Stres bel kaslarını olumsuz etkileyebilmekte ve dolayısıyla ağrı sorunu baş gösterebilmektedir.

Yanlış Duruş Pozisyonu 

Saatlerce hareket etmeden oturarak çalışmak, bel ağrısını tetikleyen unsurlar arasındadır. Uzun süreli hareketsizlik ağrı sorununa yol açabilmektedir. Hareketsizliğin yanı sıra yanlış oturuş-duruş pozisyonu, belin üzerine doğru oturma gibi durumlar da bel ağrısına neden olabilmektedir. Gün içinde ara ara hareket etmek ve otururken dik durmaya özen göstermek sorunu önlemek adına etkili bir yöntemdir.

Aşırı Kilo 

Fazla kilo bir çok hastalığa davetiye çıkarabilmektedir. Kalp, şeker ve tansiyon rahatsızlıkları gibi bel ağrısının da nedeni aşırı kilo olabilir. Fazla kilolu kişilerde bel bölgesine çok fazla ağırlık bindiğinden, ağrı hissiyatı oluşabilmektedir.

Kaslardan Kaynaklı Ağrılar 

Yapılan fiziksel aktivite sırasında kasların aşırı zorlanması ve bel açısından yanlış bir hareket, bel ağrısı sorununa neden olabilmektedir. Bel kaslarının gerilmesi, zorlanması durumlarında sık rastlanır. Özellikle sporla uğraşan kişilerde bu sebepten bel ağrısı problemi fazlaca görülmektedir.

Bel ağrısı kireçlenme, bel fıtığı gibi ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabileceğinden kesinlikle ihmal edilmemelidir. Bir an önce uzman doktora başvurulmalı ve gerekli tetkiklerden sonra derhal tedaviye başlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir