Bebekte Sürekli Hapşırma

Yeni anne ve baba olmuş kişiler, bebek konusunda oldukça titizdirler. Bebeğin hapşırması çiçeği burnunda anne ve babanın endişeye, paniğe kapılmasına neden olur. Bebeğin hapşırmasından dolayı hemen soğuk algınlığından şüphelenilir. Ancak bebekte her hapşırma soğuk algınlığı göstergesi değildir.

Eğer burun akıntısı ve soğuk algınlığına dair başka bir belirti söz konusu değilse, hapşırma normaldir. Bebekler çok fazla ve sık hapşırırlar. Paniğe ve endişeye gerek yoktur. Bebeklerin hapşırması vücudun verdiği normal bir reaksiyondur. Bebek hapşırığı refleks olduğundan korkulacak bir şey yoktur. Refleksin ise uzmanlar tarafından burun mukozasının uyarılmasından dolayı ortaya çıktığı söylenir.

Bebek Hapşırmasının Nedenleri Nelerdir?

Soğuk algınlığı dışında aşağıdaki sebeplerden ötürü bebekte sık ve oldukça fazla hapşırık durumu görülebilir;

  • Kaloriferli evde bulunan bebeklerde kuru hava ve tozdan dolayı sık hapşırık meydana gelebilir.
  • Dış ortamdan ev ortamına girildiğinde hafif ısı değişiminden dahi bebekler hapşırık sorunu görülebilir.
  • Bebek dışarıya çıkarıldığında ışık ve güneşten ötürü burun mukozası uyarılır. Mukozanın uyarılması ise sık hapşırık refleksinin görülmesine neden olur.
  • Yeni doğan bebeklerde, genize kaçanları temizlemek için sık hapşırık durumu görülebilir. Bir nevi temizleme hareketi olarak oluşabilir.

Bebekler oldukça ve sık hapşırırlar. Bu durumda korkulacak ve endişeye kapılacak bir şey yoktur. Ancak burun akıntısı ve hapşırık durumları görülüyorsa, soğuk algınlığından şüphelenilebilir. Bu durumda hiç vakit kaybetmeden uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir