Bebekte Kafa Kaşıntısı

Bebeklerin cildi zayıf ve oldukça hassas olduğundan en ufak alerjik reaksiyon dahi kaşıntıya neden olabilmektedir. Sinirlerin uyarılması sonucunda meydana gelen kaşıntı hissi, bebekte huzurluk hissine neden olur. Kaşıntı normal şartlarda da yaşam kalitesini bozma, huzursuzluk, sinirlilik ve uyku bozukluğu gibi sorunlara yol açar. Bu sorunlar bebeklerde daha belirgin hissedilir.

Bebeklerde Kafa Kaşıntısı

Bebekte kaşıntı hissi uykusuzluk, sinirlilik, huzursuzluk, neden yokken ağlama ve iştahsızlık gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Uzun süreli kaşıntı bebeğin ruhsal ve bedenen gelişimini olumsuz etkiler. Bebeklerde kaşıntı daha çok bölgesel olarak görülür. Bebekte kaşıntı daha çok şu bölgelerde görülür;

  • Saç derisinde kaşıntı
  • Kasık, koltuk altı ve boyun bölgelerinde kaşıntı
  • El ve yüzde kaşıntı

Bebekte kafa kaşıntısı sorununa sık rastlanır. Kafa kaşıntısı genellikle bebeğin saç derisinde ve saç diplerinde kepek olduğunu gösterir. Eğer bebeğin saç diplerinde sarı ve yağlı kepekler görünüyorsa, kaşıntının sebebi budur. Saç diplerinde kepek sorunu yeni doğan bebeklerin çoğunda görülen bir sorundur. Bebeğin büyümesiyle birlikte sorun ortadan kalkar.

Bebekte kafa kaşıntının geçmesi için, bebek banyo yaptırılmadan bir kaç saat önce saç diplerine az miktarda zeytinyağı sürülüp saçlarının yıkanması önerilir. Eğer bebeğin kafası hala kaşınıyor ve yöntem işe yaramıyorsa, uzman bir doktora başvurmakta fayda vardır. Uygulanan ilaç tedavisiyle kaşıntı sorunundan kurtulmak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir