Bebekte Ani İrkilme

Bebekte aniden irkilme ve sıçrama sorunu daha çok uyku sırasında ya da uykuya dalarken görülür. Bebek uyku sırasında ya da uyumaya çalışırken birden kolu ve bacağı atabilir, sıçrayabilir. Kimi zaman bebek irkilmeden ötürü uyanabilmekte ve ağlamaktadır. Yeni ebeveyn olmuş anne ve babalarda bebeğin irkilmesi, sıçraması endişeye neden olur. Yeni doğan bebeklerde irkilme sorunu sık görülür, bu yüzden korkuya ve endişeye gerek yoktur. Özellikle uyku sırasında irkilme hemen hemen her bebekte görülmektedir.

Bebeklerde İrkilme Nedenleri Nelerdir?

  • Eğer bebek gün içinde çok fazla anne sütü almadıysa ve açsa, açlıktan dolayı uyanıp sıçrayabilir. Uykudan sıçramayla kalkan bebekte ağlama, zırlama gibi durumlar baş gösterir. Açlıktan ötürü bebekte sıçrama-irkilme görülebilmektedir.
  • Bebek haddinden daha fazla toksa ve çok fazla anne sütü aldıysa da sıçrama sorunu görülebilir. Fazla anne sütünden dolayı bebekte gaz birikimi olur. Gaz birikimi ise bebeğin irkilmesine ve sıçramasına neden olur. Çok fazla anne sütü alan bebeklerde sık görülür.
  • Yeni doğan bebekler uykuya çok fazla ihtiyaç duyarlar. Eğer bebekte uyku problemi varsa ve düzenli olarak uyumuyorsa, sıçrama sorunu baş gösterebilir.

Genel olarak bebeklerde ani irkilme, sıçrama sorunu; uykusuzluk, açlık ve gaz birikmesinden kaynaklanır. Uykuda sıçrama meydana gelebileceği gibi bebek uyanıkken de irkilme meydana gelebilmektedir. İrkilmeden dolayı bebekte sinir, stres ve ağlama gibi durumlar oluşabilir.

Yeni doğan bebeklerde irkilme, sıçrama sorununa sık rastlanır. İrkilme öncelikle bebeğin kol ve bacak bölgelerinde kasılmalarla başlar. Kasılmalar geçmez ve devam ederse, bebek uyanır ağlamaya başlar. Kimi zaman kasılmalar çok uzun sürebilir. Bu durum spazmın habercisi olabileceğinden derhal uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir