Bebeğimin Dişleri Karardı

Bebeklerde dişlerde renklenme, lekelenme ve kararma ile şikayeti olan ve pediatrik diş hekimliğine başvuran kişi sayısı oldukça fazladır. Bu dişlerde lekelenme renge göre, bebeğin ya da çocuğun yaşına göre değişebilir ve farklı farklı yorumlanır. Bu nedenle doktorun bunu yorumlaması gerekir. Böylece çocuktaki bu lekelenmenin sebebi bulunur.

 Bebeğimin Dişleri Karardı şikayeti var ise bu dişlerde çürümenin varlığını gösteriyor ya da sistemik bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Bunun için de kişinin diş doktoruna başvurması gerekir. Ancak bu şekilde teşhisi yapılır.

  Bebeklerde Dişlerde Kararma Nedenleri?

  • Beslenmeden kaynaklı oluşan lekelenmeler olabilir.
  • Bebeklerin kullandığı ilaçlar da Bebeğimin Dişleri Karardı  şikayetine sebep olur. Bunlar sıklıkla demir için bebeklerde en çok kullanılan ilaçlardandır. Demir ilaçları ya da demir takviyesi içeren vitaminler ve bebek şurupları da dişlerde kararma, çürüme ve lekelenme yapabilir.
  • Eğer leke diş etine yapışık ve dişlere doğru ilerleyen turuncu bir renk ise bu genelde beslenme kaynaklı sağlıksızlıktır.
  • Dişlerde çürüme ve bebeğin ağız sağlığının gerektiği gibi yapılmaması olabilir. Bebeklerin diş temizliği henüz çıkan dişler için gazlı bez ile yumuşakça yapılabilir ve ilerleyen zamanlarda da sertleştikçe yumuşak telli fırçalarla başlanabilir.
  • İlaç tüketimindeki bilinçsizlik bebeklerde diş kararması yapar. Bunun tedavisi için ilk iş annelere ve babalara düşer. Bebeklerin ağız sağlığına özen göstermek ve temizliğini yapmak gerekir.

Ağız sağlığı sorunları sistemik bir hastalık belirtisi de olabilir. Bu nedenle kısa sürede diş hekimine başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir