Bebeğimin Başı Çok Sıcak

Bebekler, yeni doğduklarında henüz bağışıklık sistemleri tam anlamıyla gelişmediği için dış etkenlerden kolayca etkilenmeye ve hasta olmaya hayli müsait durumdadırlar. Bu nedenle özellikle doğumdan sonraki ilk birkaç ay, ebeveynler azami dikkat göstermeli, dış koşulların bebeğin sağlığına olan etkisini en aza indirmeye çalışmalıdırlar.

Bebeklerde baş bölgesinde sıcaklığın artması, bağışıklık sistemindeki zayıflık sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Bu durum çevresel etmenlerden ya da kronik sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Başta aşırı sıcaklık ciddi bir sorundur. Bu nedenle bebeğin zaman kaybetmeden doktora götürülmesi gerekir.

Bebeğin Başının Sıcak Olmasının Nedenleri Nelerdir?

  • Bebeğin çevresel faktörlere bağlı olarak aniden korkması, birdenbire heyecanlanması ya da bir anda strese maruz kalması gibi durumlar sonucunda, baş bölgesinde sıcaklık artışı görülebilir.
  • Bebeklerin güneşten alacakları D vitaminine ilk aylarda fazlasıyla ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçlarının karşılanması esnasında, güneşe çok fazla maruz kalmaları sonucunda başta sıcaklık artışı söz konusu olabilmektedir. Bu durum aynı zamanda bebeğin vücudunda yüksek miktarda sıvı kaybı yaşanmasına da neden olacağı için güneşlendirme sırasında dikkatli davranılması ve çok uzun süre buna devam edilmemesi önemlidir.
  • Beklenmedik bir şekilde ve zamanda hastalık teşhisi konan bebeklere, doktor tarafından ilaç kullanımı önerilebilir. Bu ilaçlar, bebeğin bünyesinde yan etkilerin ortaya çıkmasına yol açabilir. Bunlar çok ciddi yan etkiler olmamakla birlikte bebeğin başının fazlaca ısınması da bunlar arasında sayılabilir.
  • Bebeğin metabolizmasında meydana gelen olumsuz değişiklikler sonucunda ateşinin çıkması, baş bölgesinde aşırı ısınma durumuna neden olabilir. Bebek bu aşamada mutlaka doktora götürülmelidir. Aksi halde daha büyük sorunlar ortaya çıkabilir.
  • Yukarıda bahsedildiği gibi, bağışıklık sistemi henüz tam anlamıyla gelişmemiş yeni doğan bebekler, hastalıklara fazlasıyla açık konumdadır. Bağışıklık sistemi ile ilgili rahatsızlıklar sonucunda farklı rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Bu hastalıkların bir belirtisi olarak başta aşırı sıcaklık durumu gözlemlenebilir. Bu gibi durumlarda anne ve baba ihtiyatlı davranmalı, olası bir aksilikte bebek derhal doktora götürülmelidir.
  • Henüz dış dünyaya uyum sağlayamayan yeni doğan bebeklerde; anne sütünün yeterince alınamaması, mikropların vücuda girmesi gibi nedenlerle enfeksiyon oluşumu gözlemlenebilmektedir. Daha kötüsü, bebeğe bulaşıcı hastalıklar da bulaşmış olabilir. Bu durumda da baş sıcaklığında artış meydana gelebilir.
  • Yine bağışıklık sisteminin zayıf olmasından kaynaklanan durumlar sonucunda, etrafta soğuk algınlığı yaşayan yetişkinler nedeniyle ya da ebeveynlerin dikkatsizliği sonucunda bebek soğuk algınlığına yakalanabilir. Bu da baş bölgesinde ateş yükselmesine sebebiyet verebilir.

Bebeğin Başının Sıcak Olması Halinde Ne Yapılmalı?

İlk olarak bebeğin kaybettiği sıvı yeniden vücuda takviye edilmelidir. Bebeğe anne sütü de dahil olmak üzere bolca sıvı verilmelidir. Anne sütü aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için de etkili bir yöntemdir. Baş sıcaklığı geçmiyor veya sıkça meydana geliyorsa, bebeğin acilen doktora götürülmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir