Bebeğim Geceleri Çok Huzursuz

Bebekler kendilerini ifade edemediklerinden ağlayarak, zırlayarak ve el kol hareketleri yaparak huzursuzluklarını belli eder. Bebeklerin ağlaması daha çok huzursuz olduklarına işaret eder. Özellikle yeni doğan bebeklerde huzursuzluk sorununa sık rastlanır. Acıktıklarında, uyumak istediklerinde, gaz sorununda bebekler ağlayarak kendilerini ifade ederler.

Yeni doğan bebeklerin uyku düzenleri, yetişkinler kadar gelişmiş değildir. Uyku döngüleri ufak parçalar halindedir. Bu yüzden bebeklerde geceleri uyanma ve ağlama sorununa sık rastlanır. İlk 6. aydan sonra uyku tipleri, yetişkinlerin uyku düzenlerine benzemeye başlar.

Bebeğim Huzursuz Ne Yapmalıyım?

Bebek Sizin Yanınızda Uyumak İstiyor Olabilir

Eğer bebek sizden ayrı bir odada uyuyorsa, bu durum bebeği rahatsız ediyor olabilir. En azından bebeğin uyku döngüsü düzene girene kadar bebekle aynı odada uyuyun. Bebeğin yanı başına sokularak uyuyabilir ya da bebeğin beşiğini yatağınızın yanına yerleştirerek, bebeğin rahatça uykuya dalmasını sağlayabilirsiniz.

Aç Olabilir
Bebek eğer gün içinde yeterli anne sütü almadıysa, gece açlıktan dolayı uykuya dalamıyor olabilir. Bu yüzden bebeğin beslenmesine ve yeterli miktarda anne sütü almasına dikkat edilmelidir. Sütün aşırı miktarda verilmesi midede gaz birikimine yol açar.

Gaz Birikimi
Bebeğin az süt tüketmesi gibi çok fazla süt tüketmesi de, bebeğin huzursuz hissetmesine neden olabilir. Bebeğin gün içinde çok fazla anne sütü içmesi, gaz oluşumuna neden olur. Biriken gaz ise bebeğin rahatsız, huzursuz hissetmesine neden olur. Bu durumda bebek kucağa alınarak gaz çıkarması sağlanmalıdır.

Bebeğin beslenmesine ve uyku düzenine dikkat edilmesi, huzursuzluk sorununun giderilmesini sağlar. Eğer bebekte huzursuzluk, geceleri uyumama gibi sorunlar devam ediyorsa mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir