Başın Sağ Tarafında Saç Diplerinde Acı, Ağrı Ve Şişlik

Baş derisinde saç diplerinde acı, ağrı ve şişlik sorununa çeşitli nedenlerden dolayı rastlanabilmektedir. Şişlik ve ağrıyla birlikte genelde kaşıntı görülür. Saç diplerinde aşırı kaşınma isteğine cevap verilip, kaşımaya devam edilirse kızarıklık ve deride dökülme sorunu baş gösterebilir. Saç diplerindeki acı, ağrı ve şişlik daha çok alerjik reaksiyonların sonucu olarak görülmektedir. Kullanılan şampuan, saç kremi ve jöle gibi ürünler saç diplerinde alerjiye neden olabilir. Alerji ise kendini saç diplerinde acı ve şişlikle belli eder.

Saç diplerinde ağrı ve şişlik sorunu alerjik reaksiyonlar dışında başka sebeplerden ötürü de meydana gelebilmektedir. Ağrı ve şişlik cilt hastalıklarının habercisi olabilir. Uyuz, saç biti gibi rahatsızlıklar sorunun nedenleri arasında sayılmaktadır. Ayrıca saç temizliğine yeterince özen gösterilmemesi de saç diplerinde ağrı, kaşıntı ve şişlik sorununa neden olabilmektedir.

Saç Diplerinde Acı Neden Olur?

Alerjik Durumlar

Alerjen maddelerden ötürü saç diplerinde acı, yanma ve ağrı sorununa sık rastlanır. Saç temizliği için kullanılan krem, şampuan ve sabun gibi ürünler alerjiye neden olabilmektedir. Bu durumda saç diplerinde acı, yanma ve ağrı şeklinde sorunlar görülür. Bu sebepten kaynaklanan saç diplerinde acı sorununu önlemek için alerjen maddelerden uzak durmak etkili bir yöntemdir .

Aşırı Cilt Kuruluğu

Cilt kuruluğu, saç diplerinde kaşıntı sorununa neden olur. Kaşınan saç diplerinde ise tahriş ve tahrip oluşması muhtemeldir. Tahriş olan deri ise acı, ağrı ve şişlik olarak kendini gösterir. Cildi kuru olan kişiler nemlendirici kremlerle saç diplerindeki kaşıntı ve kuruluk sorununu giderebilirler. Kullanılacak kremle ilgili doktora danışmakta fayda vardır.

Hijyen Eksikliği

Saç temizliğine dikkat edilmemesi, saçlarda bakteri ve mantar oluşumunu tetikler. Mantar ve zararlı mikroorganizmaların saç diplerinde artması ise ağrı ve şişlik sorununu doğurur. Saç diplerinde oluşabilecek ağrı ve şişlik sorununu önlemek için saç temizliğine özen gösterilmeli ve sık sık yıkanmalıdır.

Saç diplerinde acı, ağrı ve şişlik sorunu genellikle alerjik reaksiyonlar ve hijyen eksikliğiyle ilgilidir. Saç temizliğine dikkat etmekte ve alerjen maddelerden uzak durmakta fayda vardır. Eğer kaşıntı, yanma uzun zamandır devam ediyorsa, uzman doktora başvurulmasını öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir