Bacaklarda Oluşan Güçsüzlük

Bacaklarda güçsüzlük veya zayıflık hissi; gün içinde sürekli ayakta kalmaktan, sürekli oturmaktan ya da ağır egzersizlerden dolayı oluşabilir. Bacaklar, neredeyse tüm gün vücut ağırlığının büyük bir bölümünü taşırlar. Bacaklara fazla baskı ve yük binmesi ise bacaklarda güçsüzlük sorununu doğurabilir. İstirahat ettikten sonra kendiliğinden geçer. Ancak kimi zaman kas ve sinir sistemi rahatsızlıklarından ötürü de bacaklarda güçsüzlük sorunu baş gösterebilmektedir. Eğer bacakların dinlendirilmesine rağmen güçsüzlük hissi hala devam ediyorsa, mutlaka uzman bir doktora danışmanızı öneriyoruz.

Bacaklarda Güçsüzlük Nedenleri Nelerdir?

Bacaklara Fazla Yük Binmesi

Vücut ağırlığının büyük bir bölümünü taşıyan bacaklara, uzun süre ya da aşırı miktarda ağırlık binmesi bacaklarda güçsüzlük hissine neden olur. Güçsüzlük hissiyle birlikte ağrı sorunu da görülebilir. Özellikle tüm gün ayakta duran ve kilolu kişilerde daha fazla görülür. Genellikle istirahat ve dinlenmeyle kendiliğinden geçer.

Şeker Hastalığı

Kandaki şeker oranındaki dengesizlik, sinirlerde hasara yol açabilmektedir. Şeker hastalığı, bacaklarda güçsüzlük sorununa neden olabilmektedir. Şeker hastalarının bir çoğunda bu sorun görülür.

Kas Erimesi

Tıp dilinde kas atrofisi şeklinde ifade edilen kas erimesi sorunu, bacaklarda güçsüzlüğe neden olabilir. Sorunun tedavisi için düzenli egzersiz ve fizik tedavi yöntemleri önerilir.

Sinirlerin Zarar Görmesi

Vücudun bir çok bölgesinde bulunan sinirlerin zarar görmesi durumunda bacaklarda güçsüzlük sorunu baş gösterebilir. Sinir sistemiyle ilgili olabilecek rahatsızlıklar ihmal edilmemeli ve mutlaka uzman bir doktora danışılmalıdır.

Bacaklarda güçsüzlük hissi sorunu dinlenmeye rağmen geçmiyorsa, bir çok ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Sorun bu yüzden ihmal edilmemeli ve mutlaka uzman bir doktora gidilmelidir. Güçsüzlüğün nedeni ancak doktor muayenesi sayesinde anlaşılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir