Bacaklarda Kızarıklık

Bacaklarda kızarıklık daha çok çevresel faktörlerin etkisi sonucunda ortaya çıkan alerjik reaksiyonların sonucu olarak görülür. Alerjiye neden olan maddeye karşı vücudun gösterdiği tepki alerji olarak bilinir. Alerjiye neden olan etkenler, alerjen madde şeklinde ifade edilir. Alerjen maddeler kişiden kişiye değişiklik gösterse de, alerjinin sonuçları hemen hemen aynıdır. Kızarıklıkla birlikte kaşıntıya da sebebiyet verebilmektedir.

Vücudun herhangi bir bölgesinde görülebilen kızarıklıklar, kırmızı lekelere bacak bölgesinde de rastlanabilmektedir. Bacağa alerjen maddenin teması kızarıklığa neden olmuş olabilir. Deterjan, yünlü kumaş, evde kullanılan yoğun kimyasallı temizlik ürünleri yada tüketilen gıdalar alerjiye neden olabilmektedir. Alerji dışında cilt hastalıkları, cilt kuruluğu gibi etkenler de bacaklarda kızarıklık sorununu doğurabilir.

Bacaklarda Kızarıklık ve Kaşıntı Nedenleri Nelerdir?

Alerjik Reaksiyonlar 

Derinin alerjen maddeyle teması kaşıntı, kızarıklık ve şişlik sorunlarını doğurabilir. Bacakların alerjen maddelerle teması kızarıklık sorununu tetikleyicidir. Alerjiden kaynaklı oluşan kızarıklıklar genellikle kısa sürelidir ve kendiliğinden geçer. Eğer kızarıklıklar bir kaç gündür devam ediyorsa, mutlaka doktora gidilmelidir.

Mantar Enfeksiyonları 

En sık görülen mantar enfeksiyonlarından biri ayak mantarıdır. Bacaklarda kızarıklığın nedeni mantar enfeksiyonu sorunu olabilir. Enfeksiyonun ilerlemesi kaşıntı hissiyatının artmasına ve deride pullanmaya neden olabilir. Daha çok el ve ayak parmakları arasında, saç derisinde ve genital bölgede oluşur. Mantar enfeksiyonu tedavisinde krem ve merhemlere başvurulur. Bacaklarda kızarıklığın nedeni mantar enfeksiyonu olabileceğinden, ihmal edilmemelidir.

Cilt Kuruluğu 

Cildin aşırı kuru olması yani nemsiz olması kızarıklığı tetikleyici unsurlardan biridir. Bazı kişilerin cildi aşırı kurudur. Kuru cilt kızarıklık ve kaşıntıya sebebiyet verebilir. Bu sorun daha çok nemlendirici kremler sayesinde çözülmektedir. Ancak kremin doktor kontrolü dışında alınması önerilmez.

Bacaklarda kızarıklık, cilt hastalıklarını işaret ediyor olabilir. Bu yüzden kızarıklık ve kaşıntı sorunu bir süredir devam ediyorsa ihmal edilmemeli ve mutlaka uzman doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir