Ayakta Çıtlama

Ayakta çıtlama sık yaşanan sorunlardan biridir. Özellikle yürürken ya da aniden eğilip kalkarken farkedilen çıtlama sesi beraberinde ağrı ve acı hissine neden olabilmektedir. Ayak; kas, eklem ve tendon yapılarından oluşur. Ayaklar, vücut ağırlığının neredeyse tamamını üstlenirler. Bu bölgeye fazlaca yük binmesi, eklem ve tendonlardan çıtlama seslerinin duyulmasına neden olabilmektedir. Çıtlama seslerine diz ve bilek bölgelerinde daha çok rastlanır. Eklemlerin gerilmesi çıtlama sesinin nedenlerindendir.

Ayakta Çıtlama Neden Olur?

Ayakta çıtlama, eklem ve tendonların gerilmesinden ötürü oluşur. Romatizma hastalığı olan kişilerde daha fazla görülür. Eklemlerin pürüzlü olması da çıtlama sesinin duyulmasına neden olabilmektedir. Ayaklara fazla miktarda yük binmesi, ani ve dengesiz yapılan hareketler ayakta çıtlamanın nedenlerindendir. Çıtlama sesiyle birlikte eklemlerde ağrı ve acı hissedilebilir.

Tedavisi

Çıtlama sesleriyle birlikte eklem ve tendon bölgelerinde ağrı, acı hissedilebilir. Eğer şiddetli ağrılar hissediliyorsa, bu durum ciddi eklem rahatsızlıklarına neden olabilir. Ağrılar, eklem bölgelerinde kilitlenme ve hareket kısıtlılığına yol açabilir. Bu yüzden ayakta çıtlama sorunu ihmal edilmemeli ve bir an önce uzman doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir