Ayakkabı Bağcığı Nasıl Temizlenir?

Ayakkabı temizliği, görüntü ve iyi bir izlenim açısından oldukça önemlidir. Özellikle tercih edilen bağcıklı modellerde, ayakkabı bağcığının kirli olması, ayakkabı temiz dahi olsa kötü bir görüntüye sebep olabilmektedir.

Ayakkabı Bağcığı Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Her lekede olduğu gibi, bağcıklarınız için de, leke oluştuğunda mümkün olduğunca erken müdahale etmeniz, lekenin daha çabuk çıkmasına yardımcı olacaktır.

1-)Karbonat Kullanmak

Burada yapmanız gereken, bir kabın içine ılıktan biraz daha sıcak su ve karbonat karıştırmanız lazım. Bağcıklarınızı bu karışımın içinde 1 gün kadar beklettiğinizde temizlendiğini göreceksiniz.

2-)Sirke Kullanmak

Bu yöntemde de yine karbonatta uyguladığımız gibi bir uygulama yapılmaktadır. Sadece karbonat yerine sirke koymanız gerekmektedir. Yine bir süre beklettiğinizde bağcıklarınız temizlenecektir.

Dilerseniz de yine sıcak suyun içerisine karbonat ve sirkeyi karıştırıp, bağcıklarınızı bu karışımın içinde 1 gün kadar bekletebilirsiniz. Bu karışım, ayrı ayrı kullanımlarından çok daha etkili olacaktır.

3-)Katı Sabun Kullanmak

Burada ise yine sıcak suyun içine attığınız bağcıkları 15 dakika kadar bekletiyorsunuz. Bağcıklardaki kirler iyice yumuşadıktan sonra sabun yardımı ile ovalayarak temizleyebilirsiniz. Yalnız belirtmekte fayda var ki, bu uygulama çok fazla kirli olan bağcıklar için beklenen sonucu veremeyebilir.

4-)Çamaşır Makinesinde Yıkamak

Eğer çok yoğun ve katı kirler var ise, çamaşır makinesine atmadan önce muhakkak yine bir su ile temizleme işleminden geçilmelidir. Böylelikle lekenin ya da kirin çıkması daha kolay olacaktır.

5-)Bulaşık Deterjanı Kullanmak

Genel olarak ip ve türevlerinde kimyasal ürünler yapısını bozma düşüncesi ile tercih edilmemektedir. Fakat bulaşık deterjanları diğer deterjanlara göre yapı itibariyle biraz daha farklıdır. Bağcıklarınızı ovalayarak bulaşık deterjanı ile çıkarabilirsiniz. Eğer yeni bir leke ise direkt olarak bulaşık deterjanı ve sünger ile müdahale ettiğinizde, leke beklemediği için daha çabuk çıkmasına yardımcı olacaktır.

Ayakkabı Bağcıklarını Temizlerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Öncelikle lekenin durumu çok önemlidir. Biraz önce de bahsettiğimiz gibi eğer katı bir leke ise ya da kurumuş bir leke var ise öncesinden suyun için biraz yumuşatmak, lekenin çıkması açısından oldukça önemlidir.
  • Bağcıklarınızı mümkün olduğunca çamaşır suyu ya da diğer deterjanlar ile yıkamamaya özen gösterin. Eğer elde yıkayacaksanız, doğal yöntemler ile lekeyi çıkarabilirsiniz. Fakat zorlu bir lekeden bahsediyorsak, yine çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz ama çamaşır suyu bağcığı zedeleyeceği ve yıpratabileceği için önerilmemektedir.
  • Bağcıkların rengi de burada önemlidir. Bazı sentetik yapıya sahip olan bağcıklar, özellikle açık renk bir ayakkabı ile makinede yıkandığı zaman renk verebilmektedir. Bu, ayakkabıyı da kullanmanıza engel olabilir. Renkli bağcıklarınızı mümkün olduğunca elde yıkamaya özen gösteriniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir