Ayak Tırnağında Morarma

Ayak tırnağında morarma sorunu, daha çok travma etkenlerinin sonucu olarak görülür. Ayağa alınan darbe ve hasarlar, ayak tırnağında morluk sorununa neden olabilmektedir. Travma etkenleri dışında kullanılan ilaçlar, ayak parmaklarında meydana gelebilen kırıklar, enfeksiyonel bazı rahatsızlıklar da ayak tırnağında morarma şikayetine neden olabilmektedir.

Ayak tırnağında morarma genellikle ciddi rahatsızlıkları işaret etmez ve kısa sürelidir. Ancak travma etkenleri yani darbe, hasar, kırık gibi nedenlerden morarma söz konusuysa doktora başvurmakta fayda vardır.

Ayak Tırnağında Morarma Neden Olur?

Travma Etkenleri(Darbe veya Hasar)

Ayak tırnağında morarmanın en bilindik nedenlerinden biri darbe ve hasarlardır. Ayağa sert bir cismin düşmesi ya da ayak parmaklarının darbe alması durumunda tırnaklarda morluk baş gösterebilmektedir. Eğer çok şiddetli bir darbe söz konusuysa, mutlaka doktora gidilmelidir.

Yanlış Ayakkabı Tercihi

Ayağı sıkan ve konforsuz ayakkabılar, ayak tırnaklarına baskı uygular. Tırnaklara uygulanan baskı ise tırnak morarma problemine sebebiyet verebilmektedir. Bu yüzden ayağın rahat ettiği ve ayağı sıkmayan ayakkabılar tercih edilmelidir.

Ayak Tırnaklarının Uzun Bırakılması

Ayak tırnaklarının uzaması ve uzun süre kesilmemesi durumunda, ayakkabı giyildiğinde tırnaklara baskı uygulanır. Tırnaklara uygulanan kuvvet(baskı) ise morarma problemini tetikler. Düzenli olarak ayak tırnaklarının kesilmesi oluşabilecek morlukların önüne geçer.

Tedavisi

  • Yaralanma ve travma etkenlerinden oluşan morluklar daha çok bandaj ile tedavi edilmektedir. Darbe alan parmak, bandaj ile sarılır ve ayak yukarıda tutularak daha fazla morarma engellenir.
  • Ayaklar tüm gün ayakkabı içerisinde olduklarından, tercih edilecek ayakkabının konforu oldukça önemlidir. Ayağı sıkmayan ve konforlu ayakkabıların giyilmesi, ayak parmaklarında oluşabilecek morlukları engelleyicidir.

Ayak tırnaklarında morluk sorunu eğer uzun süredir devam ediyorsa, morluk enfeksiyon veya kırık-çatlak rahatsızlıklarının habercisi olabilir. Bu durumda morluklar ihmal edilmemeli ve mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir